Czwartek, 11 listopada 2010

Prezydent: Bądźmy dumni z Ojczyzny i spierajmy się mądrze

Bronisław Komorowski zauważył, że jesteśmy u progu trzeciej dekady, wolnej i suwerennej Polski i powinniśmy znaleźć w sobie wystarczająco wiele determinacji, która pozwolił położyć solidne fundamenty pod trzecią Rzeczypospolitą.

 

- Tylko w ten sposób stawimy czoła wielkim wyzwaniom, jakie niesie współczesny, dynamicznie zmieniający się świat. Dlatego dyskutujmy, spierajmy się. Mądry spór jest solą demokracji, jest naturą dnia codziennego. Ale niech przedmiotem naszych polskich debat będzie przyszłość naszego kraju i społeczeństwa. Niech przedmiotem tych sporów będzie kwestia unowocześniania i konkurencyjności polskiej gospodarki, edukacji, budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Niech tym sporem będzie uzdrowienie finansów publicznych, stworzenie wydajnego i skutecznego systemu ochrony zdrowia oraz skuteczne zabezpieczenie milionów obywateli na jesień ich życia - apelował prezydent.

 

Podkreślił, że niepodległość nie jest jednorazowym wydarzeniem, a każdy Polak może ojczyźnie poświęcić, choćby swoją codzienną pracę. - Czasami to może być zwykła, codzienna praca, czasami może być to wyciągnięcie ręki do skłóconego brata, czasami pomoc innym, zaangażowanie się w jakieś wspólne działanie - dodał.

 

Bronisław Komorowski przekonywał, że niepodległość to nie jest jednorazowe wydarzenie, dekret czy stronica w podręczniku historii. - Niepodległość to wyraz naszej woli, odpowiedź na pytanie, jakimi chcemy być Polakami - podkreślił prezydent. - Niech każdy z nas w tym wielkim i wspólnie malowanym obrazie, jakim jest Rzeczypospolita, postawi swój, choćby drobny, ale jasny akcent. A wtedy ten obraz, za rok, gdy się tu znowu spotkamy, zajaśnieje jeszcze piękniejszym blaskiem - starej, pięknej Rzeczypospolitej - mówił Bronisław Komorowski.

 

Wyraził też satysfakcje, że w uroczystościach bierze udział prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. - Chciałem w ten sposób podkreślić to, że jest w dalszym ciągu utrzymywany dobry zwyczaj, że razem z naszymi braćmi Litwinami cieszymy się wolnością - podkreślił prezydent. - Bo razem ją (wolność), czasami przeciw sobie, ale w tym samym czasie, w tych samych okolicznościach zyskiwaliśmy i traciliśmy - dodał Bronisław Komorowski. Ocenił, że ta wspólnota losu oznacza również zdolność do umacniania polskiej i litewskiej wolności, bezpieczeństwa, a także stanowi zachętę do rozwiązywania wszystkich problemów Polaków i Litwinów.

 

W ramach głównych obchodów Święta Niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta odprawa wart, połączona z Apelem Pamięci. Oddano salut armatni, na płycie grobu złożono wiązanki i wieńce.

 

Wśród oficjalnych delegacji imieniu Sejmu wieniec składali: marszałek Grzegorz Schetyna, wicemarszałek Jerzy Wenderlich, wiceszefowa klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska, szef klubu SLD Grzegorz Napieralski i szef klubu PSL Stanisław Żelichowski. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości swój wieniec złożyli przedstawiciele PiS: wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński i szef klubu Mariusz Błaszczak.

 

Uroczystość zakończyło odegranie utworu "Śpij kolego" i pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defilada. (PAP)

 

«««   123
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.