Poniedziałek, 3 grudnia 2012

"Będziemy konsekwentnie wspierali Mołdawię"

Polska będzie konsekwentnie wspierać Mołdawię w jej zbliżaniu się z Zachodem, będzie też zachęcać instytucje UE, by jak najszybciej wprowadzić ruch bezwizowy z tym krajem - zapewnił w poniedziałek w Kiszyniowie prezydent Bronisław Komorowski.

 

- Polska będzie konsekwentnie wspierała Mołdawię na jej drodze ku integrowaniu się ze światem zachodnim, mając nadzieję, że dobry przykład Mołdawii będzie istotnie oddziaływał na wyobraźnię całego regionu - powiedział polski prezydent na konferencji prasowej z prezydentem Mołdawii Nicolae Timoftim. Zobacz także: "Współczesna Polska jest źródłem dumy”

 

Bronisław Komorowski wskazał, że negocjacje w sprawie umowy stowarzyszeniowej Mołdawii z UE są obecnie zaawansowane. Wyraził nadzieję, że podpisanie tego porozumienia, obejmującego również umowę o utworzeniu pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu (DCFTA), będzie możliwe przed szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Jest on planowany na listopad 2013 roku.

 

- Polska liczy też na jak najszybsze uruchomienie ruchu bezwizowego Mołdawii z UE - dodał Bronisław Komorowski. - Będziemy konsekwentnie wspierali Mołdawię, ale także zachęcali instytucje UE, aby przyjąć taki punkt widzenia, że dążymy do tego, aby jak najszybciej, bez niepotrzebnej zwłoki, ruch bezwizowy między UE a Mołdawią stał się faktem - zapowiedział.

 

Prezydent Timofti podkreślił, że Bronisław Komorowski jest pierwszym szefem państwa, który składa oficjalną wizytę w Mołdawii od czasu objęcia przez niego samego urzędu (w marcu br.). Jak zauważył, nastąpiła ona tuż po wizycie w Kiszyniowie szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso.

 

Nicolae Timofti nazwał Polskę "krajem sukcesu w warunkach kryzysu ekonomicznego, który ma ważny głos w Unii Europejskiej". Zapowiedział intensyfikację dialogu politycznego z Polską, "który służy szczególnie naszemu narodowemu projektowi - integracji europejskiej". - Liczymy nadal na wsparcie Polski w perspektywie szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie  - podkreślił.

 

Oficjalnej wizycie prezydenta Komorowskiego towarzyszy forum biznesu, w którym biorą udział przedstawiciele polskich firm. Timofti zaznaczył, że Polska jest największym importerem mołdawskich win wśród krajów europejskich.

 

Prezydent Komorowski wskazał, że "w dobrej kondycji" jest największa polska inwestycja kapitałowa w Mołdawii - Polski Cukier. Przypomniał, że na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie szukają kapitału firmy z Europy Środkowo-Wschodniej, np. z Ukrainy. - Nic nie stoi na przeszkodzie, by były to także firmy mołdawskie - dodał polski prezydent.

 

- Kiedy Mołdawia zakończy negocjacje dotyczące utworzenia strefy wolnego handlu, mamy nadzieję, że będzie jeszcze bardziej otwarta na biznes europejski i polski - zapowiedział prezydent Timofti.

 

W obecności obu prezydentów podpisano w poniedziałek protokół wykonawczy do umowy o współpracy w dziedzinie edukacji, kultury i nauki oraz protokół końcowy z 3. posiedzenia międzyrządowej komisji ds. współpracy gospodarczej.

 

Prezydenci Polski i Mołdawii otworzą też Seminarium Samorządności Lokalnej: " Doświadczenia demokracji lokalnej w procesie transformacji", a następnie wezmą udział w Forum Biznesu.

 

Zobacz także: Spotkanie prezydenta z premierem Mołdawii Wczesnym popołudniem polski prezydent spotka się z premierem Vladimirem Filatem, który miesiąc temu gościł w Warszawie.

 

Bronisław Komorowski złoży też wieniec pod pomnikiem Stefana Wielkiego; zwiedzi też Bibliotekę Polską im. Adama Mickiewicza. W trakcie wizyty prezydenci Komorowski i Timofti złożą też kwiaty pod tablicą pamiątkową przy ul. Lecha Kaczyńskiego w Kiszyniowie.

 

Ostatnim zaplanowanym punktem wizyty jest spotkanie obu prezydentów z intelektualistami, pracownikami naukowymi i studentami oraz nadanie tytułu doktora honoris causa Bronisławowi Komorowskiemu przez Mołdawską Akademię Nauk. Przy tej okazji polski prezydent wygłosi przemówienie. (PAP, inf. własna)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.