Wtorek, 28 kwietnia 2015

"Ta ustawa ma szansę zmienić relacje między obywatelem a państwem"

Ta ustawa ma szansę w sposób istotny zmienić relacje między obywatelem a państwem, między obywatelem a urzędami - ocenił prezydent Bronisław Komorowski, który podpisał we wtorek w Opolu nowelizację ustawy ws. postępowania przed sądami administracyjnymi.

 

Uchwalona z inicjatywy Bronisława Komorowskiego nowelizacja ma na celu uproszczenie postępowania sądowo-administracyjnego.

 

Nowelizację Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Bronisław Komorowski podpisał w obecności przedstawicieli sądów administracyjnych - w tym prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego Romana Hausera oraz przedstawicieli administracji - prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, marszałka woj. opolskiego Andrzeja Buły oraz wojewody opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego.

 

- Ustawa w moim przekonaniu (...) ma służyć obywatelom. Ma zmniejszyć ryzyko mitręgi polegającej na tym, czego wielu obywateli doświadcza, a sędziowie sądów administracyjnych również to obserwują - ciągłego ping-ponga, takiego przerzucania sprawy pomiędzy sądem administracyjnym a urzędami - mówił prezydent.

 

Sejm uchwalił zmianę procedury postępowania przed sądami administracyjnymi pod koniec lutego. Na jej mocy sądy te będą mogły nakazywać urzędom zmianę zaskarżonej przez obywatela decyzji. Dziś mogą tylko polecać urzędom ponowne zbadanie sprawy.

 

Tłumaczył, że "obywatel do sądu idzie po to, by uzyskać wyrok". - A najczęściej dotąd uzyskiwał tylko ocenę legalności podjętej decyzji administracyjnej i zbadanie sprawy od strony (...) formalnego przebiegu wszystkich działań. Podczas gdy oczekiwał, i ma prawo oczekiwać, że nastąpi rozstrzygnięcie - w jedną lub w drugą stronę"- przekonywał prezydent, tłumacząc jednocześnie, że "zasadnicza treść tej ustawy" polega właśnie na tym, by takie rozstrzygnięcie zapadały częściej i szybciej.

 

- Z mojego punktu widzenia ta ustawa jest także istotna z punktu widzenia kształtowania zaufania obywateli do państwa – dodał Bronisław Komorowski.

 

Prezydent powiedział również przed podpisaniem ustawy, że ma świadomość, iż dociąża ona sądy administracyjne i ich pracowników. - Ale w moim przekonaniu, z punktu widzenia państwa, to jest po prostu lepsze wykorzystanie potencjału, który w sądownictwie administracyjnym tkwi (...) i może być lepiej albo gorzej wykorzystany na rzecz rozstrzygania spraw ważnych dla obywateli. Będzie lepiej wykorzystany - zaznaczył.

 

Bronisław Komorowski mówił, że z konstytucji wynikają szczególne uprawnienia prezydenta, jeśli chodzi o całość wymiaru sprawiedliwości - ze szczególnym uwzględnieniem sądów administracyjnych. - Cieszę się, że w ten sposób mogę także zaznaczyć swoje szczególne zainteresowanie tym, co się dzieje w sądownictwie polskim - dodał. - Jestem przekonany, że ustawa, którą za chwilę podpiszę, tak naprawdę w sposób bardzo poważny służy nowocześniejszemu państwu polskiemu - mówił.

 

 

Prezes NSA podkreślił, że głównymi "założeniami i celami" podpisanej przez prezydenta ustawy jest "poprawa skuteczności i efektywności działania Naczelnego Sądu Administracyjnego i Wojewódzkich Sądów Administracyjnych".

 

Sejm uchwalił zmianę procedury postępowania przed sądami administracyjnymi pod koniec lutego. Na jej mocy sądy te będą mogły nakazywać urzędom zmianę zaskarżonej przez obywatela decyzji. Dziś mogą tylko polecać urzędom ponowne zbadanie sprawy.

 

Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. (PAP)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.