Wtorek, 28 kwietnia 2015

"Bez innowacji nie będzie trwałego rozwoju gospodarczego"

Bez innowacji nie będzie trwałego rozwoju gospodarczego i skutecznego konkurowania o polskie szanse na rynku krajowym, europejskim i światowym - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas wtorkowej wizyty w Grupie Azoty ZAK SA w Kędzierzynie-Koźlu.

 

Prezydent pobyt na Opolszczyźnie rozpoczął w kędzierzyńskich Zakładach Azotowych, gdzie zwiedził instalację do produkcji plastyfikatora nieftalanowego Oxoviflex, której budowa kosztowała 40 mln zł. Może być stosowana do produkcji wyrobów z PCW, m.in.: wykładzin, tapet winylowych, izolacji, sztucznych skór, opakowań. Uroczyste otwarcie instalacji zaplanowano na środę. Bronisław Komorowski mówił, że odwiedza zakład w przeddzień otwarcia inwestycji, by potwierdzić swoje zaangażowanie i zainteresowanie w działaniu na rzecz innowacyjności polskiej gospodarki.

 

Prezydent podkreślił, że instalacja ta będzie służyła rozwojowi zakładów w Kędzierzynie-Koźlu i zwiększeniu konkurencyjności ich produktów. - Dlatego chyba to jest dobre miejsce, aby powiedzieć, że właśnie o to chodzi w ustawie innowacyjnej, aby tę ogromną część środków, która jest dzisiaj wydawana na innowacje, ale poprzez zakup technologii z zewnątrz, sprowadzanych do Polski i wdrażanych, aby spróbować w wyniku regulacji ustawowej przesunąć te środki na rozwój polskiej myśli naukowo-technicznej i na zachęcenie mniejszych także firm, niż te wielkie potężne zakłady przemysłowe do wysiłku na rzecz innowacyjności – zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

Zobacz także: "Największym wyzwaniem wspieranie innowacyjności" "Można rozwijać przemysł, dbając o środowisko” "Inwestycja w Kozienicach odgrywa strategiczną rolę dla Polski" Prezydent powiedział, że wizyta w ZAK SA to dla niego kolejna okazja do spotkania z polską chemią, wspominając przy tym swoje wizyty w Puławach czy Tarnowie. Zaznaczył, że kędzierzyńskie zakłady są dowodem na to, że państwo polskie podjęło słuszną decyzję o uczynieniu w ramach przekształceń właścicielskich Grupy Azoty spółką strategiczną państwa polskiego. - Widać, że to była decyzja słuszna, przynosząca dobre efekty - zarówno w postaci trwania nie tylko polskiej własności, ale także i przyczynienia się do rozwoju w całym szeregu obszarów, m.in. w obszarze innowacyjności – ocenił Bronisław Komorowski.

 

Bronisław Komorowski podkreślił, że jest przekonany, iż projekt ustawy o wspieraniu innowacyjności  która już jest w Sejmie i spotyka się z dobrym przyjęciem i z deklaracjami poparcia, będzie służyła nie tylko małym i średnim firmom. Według prezydenta będzie ona też służyła przez odpowiednie zapisy dotyczące odpisu podatkowego także wielkim firmom.

 

- Z największym zainteresowaniem dostrzegam ogromny postęp w zakresie zarówno technologii, jak i utrzymania swojej pozycji na rynku przez całość Grupy Azoty, przez polską chemię, ale także przez ten zakład w Kędzierzynie-Koźlu - zaznaczał Bronisław Komorowski.

 

Wyraził też przekonanie, że wspólnym wysiłkiem zostanie utrzymany ten polski stan posiadania i polskie szanse na nowoczesność, które tworzy Grupa Azoty. - Będzie mi bardzo miło, jeśli wpiszecie mnie w rejestr przyjaciół zakładów i tych, którzy wspierają polską innowacyjność, konkurencyjność i budowanie polskich szans dla gospodarki - podkreślił prezydent.

 

 

Od prezesa Grupy Azoty Pawła Jarczewskiego oraz dyrektora sportowego siatkarskiego klubu Zaksa SA Sebastiana Świderskiego prezydent Komorowski dostał we wtorek koszulkę Zaksy ze swoim nazwiskiem. - Nie przewidziałem, że już mnie zapiszą do klubu od razu. Mówiłem coś o rejestrze przyjaciół - żartował.

 

Podczas wizyty prezydenta w ZAK SA jego małżonka Anna Komorowska złożyła wizytę w Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół Autystów "Mały książę" w Kędzierzynie-Koźlu. W Opolu pierwsza dama weźmie po południu udział w spotkaniu inaugurującym program "Edukacja jutra" w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.

 

Grupa Azoty ZAK SA to jeden z największych producentów chemicznych w Polsce. Jej oferta skierowana jest takich sektorów gospodarki jak rolnictwo, budownictwo, przetwórstwo chemiczne, przemysł tworzywowy. Zatrudnia 1,6 tys. osób. (PAP)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.