Poniedziałek, 27 kwietnia 2015

"Wisła ważnym ośrodkiem skoków narciarskich"

Powstający w Wiśle kompleks małych skoczni narciarskich utrwali pozycję beskidzkiego kurortu wśród najważniejszych ośrodków skoków narciarskich w Polsce - uważa prezydent Bronisław Komorowski.

 

- Rozliczam się z obietnic, więc także i z tej w uzyskaniu środków na budowę małych skoczni, z myślą o utrwaleniu sukcesów polskich skoczków, głównie Adama Małysza. (…) Mam nadzieję, że młodzi skoczkowie jeszcze latem będą mogli ćwiczyć na igielicie, tworząc prostą perspektywę do utrwalenia pozycji Wisły jako jednego z najważniejszych ośrodków skoków narciarskich w Polsce. Cieszę się, że mogłem przyłożyć rękę do tego wspólnego działania rządu, jak i urzędu marszałkowskiego oraz władz samorządowych – powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który w poniedziałek odwiedził Wisłę.

 

Prezydent dziękował instytucjom, które zaangażowały się w budowę kompleksu skoczni. - Po tym widać, że sport polski i sukcesy w tym zakresie są przedmiotem wspólnej dumy, ale i wspólnych działań – mówił.

 

Jak dodał, związki prezydentów Polski z Wisłą, gdzie znajduje się rezydencja głowy państwa, są szczególne i stanowią dla niego zobowiązanie. Przypomniał, że zameczek na Zadnim Groniu był darem Ślązaków dla prezydenta. - Skutkuje to do dziś szczególnymi relacjami między prezydentem a Śląskiem i Wisłą – powiedział.

 

Jak mówił Adam Małysz, który towarzyszył prezydentowi, małe obiekty są bardzo potrzebne dla rozwoju dyscypliny. Powstały duże skocznie: Malinka, Zakopane, Szczyrk, ale żeby młodzież mogła na czymś skakać i rozwijać się, dążyć do swoich celów, są potrzebne małe skocznie, które nie są tak kosztowne, ale dla gmin jest to i tak zbyt duży wydatek. Tak jak jest program budowy boisk Orlików, mogłyby też powstawać małe skocznie. Tu jest pierwszy przykład, że da się to zrobić i wygląda to pięknie – powiedział były mistrz świata, medalista olimpijski i tryumfator Pucharu Świata.

 

Prezes PZN Apoloniusz Tajner powiedział, że Wisła jest „narciarską ekstraklasą”. - Zasługuje na te skocznie. Są one kuźnią; podstawowym warsztatem. Na takich małych skoczniach młodzież uczy się podstaw tego wszystkiego, co później Adam Małysz czy Piotr Żyła pokazują w rywalizacji światowej – powiedział.

 

Szef związku narciarskiego dodał, że budowa kompleksu skoczni jest już na ukończeniu. - Drobne problemy techniczne jeszcze są, ale najważniejsze, że skocznie narciarskie są już niemal gotowe. Zawdzięczamy je osobistemu zaangażowaniu prezydenta Komorowskiego. Cieszymy się z tego, bo już wiemy, jak ten obiekt wykorzystać – mówił.

 

Kompleks małych skoczni narciarskich HS10, HS20 i HS40 budowany jest w miejscu dawnych obiektów, wzniesionych na początku lat 60. minionego stulecia, na których pierwsze skoki oddawał Adam Małysz. Inwestycja kosztuje 3 mln zł. Zakończenie prac ma nastąpić w maju, a gospodarzem obiektu będzie Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe.

 

Wcześniej Bronisław Komorowski z małżonką Anną podjęli śniadaniem w wiślańskiej rezydencji Adama Małysza, któremu towarzyszyła żona Izabela. Gościem prezydenckiej pary był także Apoloniusz Tajner.

 

Rezydencja na Zadnim Groniu została wzniesiona w latach 1929-31. Była darem Ślązaków dla prezydenta; służyła wówczas Ignacemu Mościckiemu. Podczas II wojny światowej przebywali w rezydencji Niemcy, a po wojnie notable PRL. Obiekt przejęła następnie jedna z kopalń. Funkcję rezydencji prezydenta RP pełni ponownie od 2005 r.

 

W poniedziałek prezydent spotkał się też z przedstawicielami społeczności lokalnej. (PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.