Piątek, 19 kwietnia 2013

Prezydent odznaczył Symchę Rotema

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, podczas piątkowych uroczystości upamiętniających 70. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, odbywających się przed Pomnikiem Bohaterów Getta, odznaczył Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski Symchę Rotema, jednego z przywódców Powstania.

 

Symcha Rotem został uhonorowany za wybitne zasługi w działalności na rzecz dialogu polsko-żydowskiego i kultywowanie pamięci o heroicznym czynie żydowskich bojowników podczas Powstania w Getcie Warszawskim wiosną 1943 roku.
 

Zobacz także: "Niech wspólna pamięć pomaga współcześnie" Prezydent mówił podczas uroczystości, że jest dla niego wielkim honorem odznaczyć Symchę Rotema „Kazika”, ostatniego żyjącego z kręgu dowódców powstania. - W nazwie wręczonego Panu odznaczenia zawarte jest przekonanie, że Pana walka w Getcie Warszawskim w 43., a potem w Powstaniu Warszawskim 44. roku służyła odrodzeniu Polski. Dziękuję Panu w imieniu Polski i Polaków – powiedział Bronisław Komorowski.

 

W specjalnym liście przesłanym w czerwcu do Prezydenta RP Symcha Rotem podziękował za zaproszenie i za nadzwyczajną gościnę w Warszawie podczas obchodów 70. Rocznicy Powstania w Getcie.

 

- Przyjmując od Pana wysokie odznaczenie w sercu dzieliłem się nim zarówno z bojownikami, jak i ze wszystkimi anonimowymi bohaterami przeżycia. Niezmiernie doceniam Pana obecność na wielu uroczystościach i imprezach, zdając sobie sprawę z ogromu Pana obowiązków w kraju, który potrzebuje Pana wszędzie i nieustannie. Odebrałem to jako Pana poparcie inicjatyw i zamierzeń związanych z rozszerzeniem współpracy polsko-żydowskiej i polsko-izraelskiej, jako zaangażowanie do odrodzenia i pogłębiania więzi naszych narodów – napisał Symcha Rotem.

 

Podkreślił również, że prezydent obejmując patronat nad tegorocznymi obchodami, nadał im wyjątkowy charakter. - Ze wzruszeniem przyjmowałem, i do tej pory przyjmuję glosy o znakomitej organizacji tych dni poświęconych pamięci zagłady i porywu do walki. Był to sukces, o którym mówi Warszawa, Polska i świat - czytamy w liście.

 

Symcha Rotem przekazał też podziękowania i wyrazy uznania dla organizatorów tych wydarzeń, wśród których wymienił Urząd Miasta Stołecznego Warszawa, Dom Spotkań z Historią, Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Badań nad Zagładą Żydów, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Filozofii i Socjologii Państwowej Akademii Nauk, Gminę Żydowską i Stowarzyszenie Kombatantów, Żydowski Instytut Historyczny, Filharmonię Narodową, Fundację Humanity in Action, Fundację Mojżesza Schorra, Fundację Rodziny Nissenbaumów, Fundację Shalom i inne.

 

Symcha Rotem odniósł się także do idei budowy Pomnika Sprawiedliwych. Jego zdaniem najbardziej logiczna lokalizacja Pomnika to okolica Muzeum Historii Żydów Polskich na Muranowie, gdzie historia Polaków splata się z historią Żydów.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.