Piątek, 19 lutego 2016

„Czekam na opinię KNF i jestem otwarty na rozmowę z ministrem finansów”

Jako kompromisową, wyważoną i rozsądną określił prezydent w rozmowie z Agencją Reutera propozycję ustawy o sposobach przywrócenia równości stron niektórych umów kredytu i pożyczki, przedstawioną przez Kancelarię Prezydenta RP.

 

- Uważam, że ta ustawa jest rozsądna, ale czekam na opinię KNF, jestem też gotów do rozmowy z ministrem finansów. Kiedy już złożę tę ustawę, wszystko będzie zależeć od parlamentu. Uważam, że powinna być przyjęta w miarę szybko, bo jest wiele osób, które jej potrzebują – mówił prezydent w opublikowanym w piątek wywiadzie .

 

Jak zaznaczył, polityka finansowa powinna być prowadzona tak, by była bezpieczna dla państwa. Dlatego zdaniem prezydenta niektóre z proponowanych rozwiązań, jak na przykład podniesienie kwoty wolnej od podatku, mogłyby być wprowadzane etapowo.

 

- Trudno domagać się, żeby wszystkie propozycje były przyjęte po trzech miesiącach pracy rządu i pół roku prezydenta - mówił Andrzej Duda.

 

Pytany o nowego prezesa NBP, którego w tym roku wskazać ma prezydent, Andrzej Duda zapewnił, że rozważa kilku kandydatów. Dodał, że daleki jest od dokonywania gwałtownych zmian, bo te nigdy nie służą bankowi centralnemu jako gwarantowi stabilności systemu finansowego.

 

- Kiedy nadejdzie czas wyboru nowego prezesa NBP, wskażę osobę doświadczoną, o wyważonych poglądach na gospodarkę, która w sposób odpowiedzialny będzie realizowała to ważne zadanie – zapewnił.

 

Odnosząc się do słów premiera Dimitrija Miedwiediewa o nowej zimnej wojnie między Wschodem a Zachodem, prezent powtórzył, że w działaniach Rosji jak na dłoni widać, kto dąży do nowej zimnej wojny. - Jeżeli ktoś prowadzi działania agresywne, militarne na Ukrainie i w Syrii, jeśli ktoś wzmacnia swoją militarną obecność w pobliżu sąsiadów, to mamy jednoznaczną odpowiedź, kto tu chce wywołania kolejnej zimnej wojny. Na pewno nie jest to Polska i Sojusz Północnoatlantycki – wskazywał prezydent.

 

Mówiąc o działaniach NATO w Syrii Andrzej Duda zapewnił, że Polska nie uchyla się od współodpowiedzialności w ramach Sojuszu. Dodał, że jesteśmy gotowi wykorzystać polskie F-16 na potrzeby patrolowe i obserwacyjne, a także wziąć udział w misjach szkoleniowych.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.