Menu rozwijane

Prezydent RP: W naszym interesie jest to, żeby Ukraina się obroniła, żeby Rosja została zatrzymana, żeby rosyjska inwazja została odparta.
Z Nowego Jorku płynie sygnał, że wsparcie Ukrainy jest stabilne, absolutnie nie osłabło. Wręcz przeciwnie. Jest pełna mobilizacja do tego, by wspierać Ukrainę aż do zwycięstwa – podkreśla Andrzej Duda.
Ukraina broni się i trzeba Ukrainę wspierać, by się obroniła, by Rosjanie byli zmuszeni wycofać się z Ukrainy i oddać okupowane ziemie – mówił Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie udzielonym w Nowym Jorku.
Ogłaszając mobilizację, Rosja pokazuje swoją słabość i sieje strach w swoim społeczeństwie; na Ukrainie zginęły już tysiące rosyjskich żołnierzy, a przez tę decyzję zginą kolejne tysiące – oświadczył Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji PBS.
Prezydent RP: Rosyjskie władze wiedzą, że użycie broni nuklearnej to przełamanie tabu, które pociągnie za sobą skutki, których nie da się przewidzieć. Rosja stanie się wrogiem całego świata.
Rosja dzisiaj okupuje terytorium Ukrainy. Nie ma żadnej wojny na terytorium Rosji i nie będzie żadnej wojny na terytorium Rosji. Ukraińcy walczą wyłącznie o odzyskanie ziemi, która jest ich ziemią – podkreślał Prezydent RP Andrzej Duda.
Uważam, że Afryka powinna działać bardzo ostrożnie, być wyczulona na rosyjską propagandę, która jest bardzo sprawna i która wprowadza w błąd, często całkowicie – mówił Prezydent Andrzej Duda w Abudży.
Prezydent RP Andrzej Duda: Staram się szukać rozwiązań, które będą rozsądne, ponieważ nie jestem zwolennikiem Polski, w której tylko niektórym jest dobrze.
Wzrasta eksport, bo coraz bardziej cenione są na rynkach europejskich i światowych wszelkie polskie wyroby przemysłu rolno–spożywczego – mówi Prezydent w rozmowie w TVP.
Prezydent odnosząc się do katastrofy ekologicznej na Odrze wskazywał, że niestety jest to najprawdopodobniej splot przyczyn naturalnych z przyczynami wynikającymi z działalności ludzkiej.
O sytuacji na Odrze, cenach energii, możliwości wprowadzenia 15.emerytury, a także Krajowym Planie Odbudowy – mówił m.in. Prezydent Andrzej Duda w Radiu Zet.
Prezydent RP Andrzej Duda w rozmowie z „Frankfurter Allgemeine Zeitung”: Ukraina broni także Niemiec.
Żadne tematy związane z bezpieczeństwem Polski nie są w Polsce tematem politycznych starć – zapewnił Andrzej Duda, nawiązując do dzisiejszego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
– Z punktu widzenia naszych interesów najważniejsze jest to, że  Ukraińcy, broniąc swojego terytorium, cały czas trzymają rosyjską armię z dala od naszych granic – podkreślił w Polsat News Prezydent RP.
Chcemy doprowadzić do tego, że polska armia będzie na tyle silna, że nikomu nie będzie opłacało się nas zaatakować. Jeżeli do tego dodamy wsparcie sojusznicze wynikające z naszego członkostwa w NATO, możemy być pewni swojego bezpieczeństwa.
W Polsce jest w tej chwili około 2 mln uchodźców z Ukrainy. Radzimy sobie z tym, ale ta sytuacja nie jest dla nas łatwa i wsparcie jest nam bardzo potrzebne – mówi Prezydent Duda w wywiadzie dla łotewskiej telewizji.