Sobota, 7 lipca 2018

Wystąpienie Prezydenta podczas XX Światowego Zjazdu Kaszubów

 

Wielce Szanowni Państwo, Drodzy Kaszubi, którzy obchodzicie dzisiaj swoje święto – wspaniały XX Zjazd,

Wielce Szanowny Panie Ministrze,

Wielce Szanowny Panie Profesorze ‒ Premierze,

Panie Profesorze – Prezesie,

Ekscelencjo, Księże Biskupie,

Wielce Szanowna Pani Starosto,

Wielce Szanowny Panie Marszałku,

Szanowny Panie Wojewodo,

Szanowny Panie Wójcie,

Szanowni Państwo Przewodniczący,

Szanowni Państwo Komendanci,

Wszyscy Dostojni Zgromadzeni Goście!

 

To rzeczywiście wyjątkowa okoliczność – XX Światowy Zjazd Kaszubów zbiega się z rocznicą stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jakże ważne jest to stulecie dla mieszkańców tej ziemi, dla braci Kaszubów mieszkających dzisiaj przecież w tak wielu miejscach na świecie.

 

Zobacz także: „Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polszczy” Słyszymy Was w Ameryce Południowej, w Ekwadorze, w Ameryce Północnej – wszędzie można spotkać ludzi, którzy swoimi korzeniami rodzinnymi, swoją tradycją wrośli w tę ziemię i z niej wyrośli. Z ziemi pięknej, niezwykłej, polskiej. Polskiej dzięki Wam, Waszym pradziadom ‒ dzięki Waszej wielkiej tradycji tutaj, na Kaszubach. Z całego serca chcę dzisiaj z tego miejsca Wam podziękować, że zawsze byliście z Polską, a Polska zawsze była w Waszych sercach. Dziękuję!

 

Przez wieki Kaszubi często płacili tutaj za to srogą cenę. Chociażby w czasie II wojny światowej – golgota kaszubska, lasy piaśnickie, obóz koncentracyjny Stutthof. Ale zawsze była w Waszych sercach wielka odwaga. To przecież tędy szedł marsz śmierci, w czasie którego za pomoc więźniom można było zginąć. A pomagaliście! Także tutaj, w Luzinie. Dziękuję, że tamte straszne dni – ale także i tamto bohaterstwo oraz cierpienie – uczciliście pomnikiem, pod którym mogliśmy dzisiaj złożyć kwiaty i pokłon ofiarom oraz bohaterom tamtego czasu.

 

Jest wielka głębia w słowach kaszubskiego poety przytaczanych tutaj dzisiaj już kilkakrotnie: „Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polszczy”. Ale także i nie bez przyczyny z tej ziemi wyszedł człowiek, który napisał słowa, od jakich zaczęliśmy nasze dzisiejsze spotkanie: „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy” ‒ Józef Wybicki. Myślę, że to właśnie najdobitniej pokazuje, kim i jacy jesteście.

 

Jesteście ludźmi ciężkiej pracy, którzy często mierzą się z trudnymi warunkami, przez wieki z ziemią, która nie jest najwyższej jakości do uprawy rolnej, z wieloma trudami, walczycie z żywiołem na morzu – ale trwacie w swojej tradycji i wierze, zostajecie zawsze z Bogiem. Jakże to niezwykle ważne! Bardzo mocno mówił dzisiaj o tym w swojej homilii Ekscelencja Ksiądz Biskup. Ekscelencjo, za te słowa dziękuję.

 

To słowa wielkiej prawdy o tym, dlaczego Kaszubi trwają. Dlaczego nie rozpłynęli się w polskim społeczeństwie, dlaczego są razem, dlaczego cały czas mówią własnym językiem, kultywują swoje stroje i obrzędowość ludową? Dlatego że bardzo głęboko jest wryta, wpisana w serca, umysły i wychowanie tutejsza tradycja tak mocno związana z tą ziemią, z ojcowizną, a także z wiarą, która tutaj, na Kaszubach, jest tak mocna.

 

I znów dziękuję Wam za to, jacy jesteście, że w tych wartościach trwacie, że je przekazujecie. Dziękuję, że jest z nami dzisiaj kolejne, najmłodsze pokolenie – znów w strojach kaszubskich, mówiące Waszym językiem. To niezwykła wartość Waszej kaszubskości, a zarazem polskości. Serdecznie Wam za to dziękuję!

 

Jak wiecie, pochodzę z południa, urodziłem się w Krakowie, ale rodzina mojego ojca pochodzi z gór. Tradycja pielęgnowana w rodzinach z pokolenia na pokolenie jest niezwykle bliska mojemu sercu. Dla mnie przede wszystkim – tradycja łąckich górali, gdzie urodził się mój dziadek, a potem gdzie nieopodal urodził się mój ojciec.

 

Ale muszę Wam powiedzieć, że ‒ tak jak dzisiaj wspomniano – byłem już kiedyś na Waszym zjeździe w Bytowie, gdy wysłał mnie tam pan prezydent prof. Lech Kaczyński. Chciał być reprezentowany na Waszym zjeździe, bo byliście dla niego ważni. Kochał Waszą ziemię, związał z nią swoje życie, niezwykle szanował Kaszubów, ludzi Pomorza.

 

I wtedy, muszę powiedzieć, po raz pierwszy zobaczyłem Waszą tradycję, pierwszy raz z taką intensywnością usłyszałem Waszą mowę – i byłem pod ogromnym wrażeniem. Dlatego z wielką radością przyjechałem do Was w tym roku, przyjąłem to zaproszenie, za które też ogromnie dziękuję. Cieszę się, że mogę być dzisiaj z Wami, że mogę Wam właśnie podziękować za wszystko, co dla Rzeczypospolitej przez wieki robicie – tutaj, na tej ziemi, i w innych miejscach.

 

Dziękuję Wam, bo ‒ jak było już dzisiaj mówione ‒ walczyliście o to, by Polska miała dostęp do morza, by była wolna, broniliście jej w 1939 roku, walczyliście o nią później. I potem, także w latach komunistycznego zniewolenia, to Wy walczyliście o to, by Polskę uwolnić – bo to właśnie z tych miasteczek i wiosek na Kaszubach pochodzą gdańscy i gdyńscy stoczniowcy. To przecież Wy dojeżdżacie tam do pracy.

 

To Wy przynieśliście wolną Polskę w 1980 roku. To Wy doprowadziliście do porozumień sierpniowych i do tego, że potem Polska mogła się zmienić mimo stanu wojennego – cały czas z uporem trwaliście. Za to Wam dziękuję. Za ten upór, który cechuje Was w dążeniu do celu. To m.in. dlatego Polska mogła się zaślubić z morzem – bo trwaliście tutaj do 1920 roku, cały czas mrówczo walcząc o to, by ta ziemia należała do Polski. Z całego serca Wam za to dziękuję.

 

Życzę Wam wszelkiego powodzenia, by Pan Bóg miał Wasze rodziny i Waszą ziemię zawsze w swojej opiece. Życzę Wam wszystkiego dobrego na następne sto lat Rzeczypospolitej – żeby nasza Polska trwała, by była w jak najlepszej kondycji, żeby była silna i bezpieczna. A przede wszystkim, by była dostatnia i żeby dbała o wszystkich swoich obywateli, żeby troszczyła się o rodziny, by była dobrą ojczyzną ‒ dobrze rządzoną, uczciwie, rzetelnie i sprawiedliwie, bo to jest dla nas wszystkich niezwykle ważne.

 

Niech Pan Bóg błogosławi Kaszubów! Niech Pan Bóg błogosławi tę ziemię i Rzeczpospolitą!

 

Dziękuję.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.