Środa, 17 lutego 2016

Wystąpienie prezydenta podczas ogłoszenia decyzji ws. ustawy "Rodzina 500+"

Szanowna Pani Minister, Państwo Ministrowie, Wszyscy Szanowni Drodzy Państwo!

 

Muszę powiedzieć, że to jest dla mnie niezwykle radosny dzień. Niezwykle radosny, ponieważ po raz pierwszy od 1989 roku powstaje i dziś zostanie zakończony proces legislacyjny ustawy, która rzeczywiście oznacza wsparcie ze strony polskiego państwa dla tych, którzy są w naszym kraju najważniejsi: dla rodzin, które posiadają dzieci.

 

Jeżeli patrzymy na Zachód Europy, na państwa zamożniejsze od naszego, jeżeli przez tyle lat mówi się, że powinniśmy stamtąd czerpać wzorce, to dziś mogę powiedzieć tak: to właśnie jest wzorzec najlepszy. To, że państwo pomaga rodzinom w wychowaniu dzieci - nie zastępuje, nie narzuca rodzicom modelu wychowania, nie wymusza tego, w jaki sposób mają swoje dzieci wychowywać, ale daje tę możliwość, żeby wesprzeć. Aby te rodziny, które dzieci mają i które w związku z tym swoim codziennym życiem wspierają polskie państwo, również otrzymały rękę wyciągniętą ze strony państwa, to podstawowe wsparcie, wsparcie właśnie w wychowaniu dzieci.

 

To szczególnie ważne w dzisiejszej Polsce, gdzie tyle rodzin, zwłaszcza rodzin wielodzietnych jest w trudnej sytuacji materialnej, gdzie 23%  dzieci żyje w ubóstwie. Ta ustawa spowoduje - wg wyliczeń przedstawianych przez panią minister – że ten poziom ubóstwa spadnie do 11%. Proszę Państwa, to więcej niż połowę. Jeżeli mówimy o sukcesach, to to właśnie będzie wielki sukces Rzeczypospolitej.

 

Bardzo serdecznie dziękuję pani premier Beacie Szydło i pani minister Elżbiecie Rafalskiej oraz jej współpracownikom za zrealizowanie tego naszego wielkiego zobowiązania, które podjęliśmy wobec Polaków.

 

Wszystkim tym, którzy mówią o jakichkolwiek niezrealizowanych obietnicach, mogę przypomnieć w sposób absolutnie jednoznaczny: Szanowni Państwo, to ja w 2014 roku, prezentując program Prawa i Sprawiedliwości w czasie kampanii wyborczej do Europarlamentu, przedstawiałem właśnie tę część programu, która nazywała się „Rodzina”. Podstawowym elementem tego fragmentu programu był właśnie program 500+, to, co dzisiaj nazywamy 500+. Myśmy tego wtedy tak nie nazywali, mówiliśmy, że jest to 500 złotych poczynając od drugiego dziecka w rodzinie. Ten program zawsze w swoich ramach był tożsamy z obecną ustawą . Powiem więcej, w tej ustawie rząd poszedł o krok dalej. I za to również i pani premier i pani minister bardzo gorąco dziękuję.

 

Ustawa przewiduje jeszcze lepsze niż standardowe warunki dla tych rodzin, które wychowują niepełnosprawne dziecko. To jest taka polityka, jaka – jestem przekonany – jest oczekiwana przez polskie społeczeństwo, która jest  polityką zgodną z najlepszymi i najlepiej pojętymi trendami rozwoju państw demokratycznych, państw, w których realizuje się rzeczywiście społeczną gospodarkę rynkową. Społeczna gospodarka rynkowa polega na dystrybucji.

 

To jest właśnie doskonały przykład redystrybucji  ze strony państwa do tych, dla których ta pomoc jest najbardziej potrzebna, ale zarazem najbardziej adekwatna, po to, aby mogły te pieniądze zostać wydane na potrzeby rodzin, na potrzeby dzieci.

 

Ta ustawa spowoduje, że poziom życia rodzin posiadających dzieci w sposób znaczący ulegnie poprawie - czasem wręcz w sposób skokowy, zwłaszcza w tych rejonach Polski, gdzie są wielkie trudności z pracą, gdzie są niskie zarobki. Będzie to ogromny zastrzyk i ogromna pomoc dla rodziny. Wierzę w to, że ten program dokona wręcz zmiany Rzeczypospolitej – zmiany w najlepszym tego słowa znaczeniu, zmiany, która spowoduje poprawienie zrównoważonego rozwoju kraju i wzrost poziomu życia polskich rodzin.

 

A zarazem wierzę w to, że ten program będzie także zachętą przede wszystkim dla młodych ludzi, do tego, żeby mieć dzieci.  Wierzę, że ten program przyczyni się także do poprawy sytuacji demograficznej naszego kraju,  a także do pobudzenia polskiej gospodarki. Proszę pamiętać, że w zdecydowanej, absolutnej większości przypadków te pieniądze, które rodziny otrzymają na wsparcie w wychowaniu dzieci trafią na rynek, zostaną za nie kupione towary, trafią do małych sklepów, trafią do przedsiębiorców, pobudzą polską gospodarkę. To wielki ruch w kierunku naprawy Rzeczypospolitej, ale właśnie naprawy skierowanej poprzez rodzinę, poprzez wsparcie materialne dla polskich rodzin wychowujących dzieci.

 

Pani Minister, jeszcze raz jestem ogromnie wdzięczny za pracę, którą Państwo wykonaliście, za determinację, mimo słów krytyki, które często Państwo słyszeliście.

 

Przypomnę tylko, że mówiłem o tym programie w kampanii wyborczej prezydenckiej. Kiedy zostałem przez Polaków wybrany na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej, mówiłem, że ten program zostanie zrealizowany.

 

Poprzedni rząd mówił do mnie : nie zrealizujemy tego programu, bo ten program się nie nadaje do zrealizowania. Ja powiedziałem: nie chcę takiej Polski, w której w kółko słyszę „nie da się, nie da się”. Ten program na pewno da się zrealizować, jeżeli nie ten, to wierzę, że zrealizuje go przyszły rząd. I oto, proszę państwa, właśnie jest właśnie rząd na czele z panią premier Beatą Szydło, gdzie ministrem rodziny jest pani minister Elżbieta Rafalska, i ten rząd wspólnie ze mną jako Prezydentem RP właśnie dzisiaj rozpoczyna wdrażanie tego programu poprzez podpis prezydenta pod ustawą.

 

Jestem niezmiernie szczęśliwy, że mogę złożyć ten podpis. Jestem przekonany, że jest to krok w kierunku lepszej Polski, naprawionej i bardziej przyjaznej wobec obywateli. Dziękuję.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.