Środa, 5 maja 2021

Wystąpienie Prezydenta podczas otwarcia Kongresu 590

Prezydent na tle flag Polski, ekranu z informacją o kongresie. Obok eksponowana statuetka Nagrody Gospodarczej

 

Szanowni Państwo!

 

Cieszę się, że już po raz piąty mogę jako Prezydent Rzeczypospolitej otworzyć Kongres 590, wyjątkowe wydarzenie poświęcone ekspansji polskich firm, budowaniu polskiego kapitału i wzmacnianiu patriotyzmu gospodarczego. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, Kongres 590 odbywa się w nietypowej formule, ale jestem pewien, że będzie on równie owocny, jak poprzednie edycje, w których miałem przyjemność uczestniczyć. Jestem też głęboko przekonany, że w naszej walce z pandemią zbliżamy się do momentu, gdy będziemy mogli zacząć przywracać normalne funkcjonowanie branż, których działalność ze względów pandemicznych została ograniczona lub wręcz zawieszona.

 

Zobacz także: Prezydent otworzył V edycję Kongresu 590 Pandemia postawiła przed nami nowe wyzwania i zmieniła obraz światowej gospodarki. Możemy już dzisiaj powiedzieć, że szybka reakcja rządu i uruchomienie mechanizmów antykryzysowych pozwoliły ograniczyć jej negatywne skutki ekonomiczne. Dzięki tarczom antykryzysowym udało się uratować miliony miejsc pracy i utrzymać bezrobocie na poziomie najniższym w Unii Europejskiej, ale to zasługą polskich przedsiębiorców są znakomite wyniki w zakresie produkcji i eksportu. Polskie firmy z powodzeniem konkurują na światowych rynkach, coraz częściej także w sferze nowych, zaawansowanych technologii.

 

Ekspansja polskich firm od początku stanowi istotny element mojej prezydentury. Zdaję sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa dyplomacja gospodarcza, dlatego w moich działaniach na arenie międzynarodowej, zwłaszcza podczas zagranicznych podróży, często towarzyszą mi delegacje polskich przedsiębiorców i przedstawiciele naszych startupów. Działania te wydają się szczególnie ważne teraz, gdy w związku z pandemią zmienia się światowa gospodarka, gdy buduje się nowe łańcuchy dostaw, gdy pojawiają się nowe potrzeby i nowe szanse. Chcę w tym miejscu jasno zadeklarować, że będę nadal działał na rzecz polskich przedsiębiorstw, wspierając polskie inwestycje i polski eksport. Jestem też głęboko przekonany, że istotnym źródłem nowych możliwości jest skupiająca państwa naszego regionu Inicjatywa Trójmorza.

 

Przed nami trudny czas odbudowy. Zdajemy sobie wszyscy sprawę, że nawet najlepsze wskaźniki makroekonomiczne nie poprawią sytuacji branż szczególnie dotkniętych pandemią takich jak turystyka, gastronomia czy branża hotelowa. Z tym większą nadzieją odnotowałem fakt przyjęcia przez rząd Krajowego Planu Odbudowy. Musimy wspólnym wysiłkiem jak najszybciej powrócić na drogę dynamicznego, zrównoważonego rozwoju. W ostatnich dniach uczestniczyłem, na zaproszenie Prezydenta Stanów Zjednoczonych, Joe Bidena, w szczycie klimatycznym czterdziestu największych gospodarek świata, w trakcie którego przekazałem nasze stanowisko, a także uwagi przywódców niektórych krajów uczestniczących w Inicjatywie Trójmorza. Jestem pewien, że zielona rewolucja oparta na koncepcji sprawiedliwej transformacji pozwoli nam stworzyć nowe miejsca pracy oraz nowe szanse dla polskich firm.

 

Czeka nas wciąż wiele wyzwań, ale mamy jeden wspólny cel. Chcemy, by Polska była krajem nowoczesnym, z dobrą infrastrukturą. Krajem, który jest w stanie uwolnić twórczy potencjał swoich obywateli. Krajem, który inwestuje w badania, rozwój i nowe technologie. Aby tak było, konieczna jest dobra i przemyślana strategia, która będzie podstawą konsekwentnie realizowanej polityki. Tym bardziej cenne są inicjatywy takie jak Kongres 590. To okazja do dyskusji nad przyszłością, ale także do zaprezentowania osiągnięć polskich firm. Dlatego w pierwszym dniu Kongresu 590 odbędzie się także w Pałacu Prezydenckim osiemnasta Gala Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Dziękuję wszystkim polskim przedsiębiorcom, którzy każdego dnia ciężko pracują, aby odnosić sukcesy i budować potencjał gospodarczy naszego kraju. Wszystkich Państwa, uczestników Kongresu 590, serdecznie pozdrawiam i życzę owocnych obrad.

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.