Menu rozwijane

23 września 2022

Uczestnicy i Organizatorzy
uroczystej Gali z okazji 100–lecia
Polskiego Ruchu Sportowego Niesłyszących

Szanowny Panie Prezesie!
Drodzy Medaliści Olimpijscy, nasi Wspaniali Sportowcy!
Szanowni Trenerzy i Działacze oraz wszyscy Dostojni Goście przybyli na jubileuszową Galę!

Serdecznie pozdrawiamy wszystkich Państwa zgromadzonych w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego na jubileuszowej Gali Stulecia Polskiego Ruchu Sportowego Niesłyszących. Założenie w 1922 roku koła sportowego wychowanków warszawskiego Instytutu Głuchoniemych okazało się niezwykle ważnym wydarzeniem w historii polskiego sportu niesłyszących – ono bowiem stało się zaczątkiem tego ruchu. Już dwa lata później zawodnicy koła wzięli udział w historycznych, pierwszych Letnich Igrzyskach Głuchych w Paryżu w 1924 roku – i zdobyli srebrny medal w sztafecie 4x400 metrów. Tak rozpoczęła się historia udziału polskich reprezentantów w igrzyskach głuchych – i z sukcesami trwa ona do dziś.

Wybuch II wojny światowej zahamował rozwój sportu niesłyszących, ale trzeba podkreślić, że podczas niemieckiej okupacji wielu zawodników zaangażowało się w działalność konspiracyjną. Niesłyszący warszawiacy, w tym sportowcy, walczyli również w powstaniu warszawskim – pluton głuchoniemych brał udział w zdobyciu budynku Gimnazjum im. Królowej Jadwigi oraz gmachu YMCA nieopodal siedziby Instytutu Głuchoniemych. Niesłyszący sportowcy z wielkim poświęceniem walczyli o odzyskanie niepodległości i uwolnienie od niemieckiej okupacji.

Obecnie o rozwój sportu osób niesłyszących dba powołany do życia w 2011 roku Polski Związek Sportu Niesłyszących. Bardzo dziękujemy działaczom za ich trud i zaangażowanie. Jesteśmy przekonani, że Związek będzie się nadal rozwijał, zachęcając młodych ludzi do uprawiania sportu. Serdecznie gratulujemy zawodnikom i trenerom, medalistom igrzysk olimpijskich. Do tej pory polscy sportowcy niesłyszący wywalczyli ogółem 209 medali podczas Letnich Igrzysk Głuchych. Sukcesy odniesione przez polskich zawodników w tegorocznych zmaganiach – XXIV Letnich Igrzyskach Głuchych, które odbyły się w Caxias Do Sul w Brazylii – zasługują na szczególne gratulacje. Polacy zdobyli 42 medale, w tym 8 złotych, 22 srebrne i 12 brązowych, co zapewniło nam szóste miejsce w tabeli medalowej. To piękne uczczenie 100–lecia sportu niesłyszących, ale też dowód na jego rozwój i wysoką pozycję w światowych rankingach.

Tworzą Państwo wspaniałą historię i rozsławiają naszą Ojczyznę. Pokazują, jak niezwykle istotne są wartości, które niesie ze sobą sport, zwłaszcza w środowisku osób z niepełnosprawnościami. Niezłomność, pracowitość, umiejętność radzenia sobie z porażkami, pokonywanie barier –  
a tych przecież nie brakuje w Państwa życiu – za to Państwa podziwiamy. Są Państwo wzorem i inspiracją dla innych, przykładem tego, że duch sportu daje siłę i łączy ludzi.

Dziękujemy Państwu za sto lat owocnej działalności. Dziękujemy za to, że w trudnych czasach walczyli Państwo o naszą wolność. Dziękujemy, że tak pięknie nas reprezentują i przynoszą nam radość i dumę. Życzymy Państwu, by medali i okazji do radości było coraz więcej, by sport osób niesłyszących nadal się rozwijał. Wszystkim zawodnikom niesłyszącym i przyjaciołom sportu życzymy samych sukcesów.


Agata Kornhauser–Duda
Andrzej Duda


List odczytała podczas uroczystości Doradca Prezydenta RP Paulina Malinowska–Kowalczyk, która wręczyła w imieniu Prezydenta RP odznaczenia państwowe.