Wtorek, 19 marca 2019

Prezydent: Bydgoszcz odegrała szczególną rolę na polskiej drodze do wolności

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystych obchodów

38. rocznicy wydarzeń

Bydgoskiego Marca 1981 roku

 

 

 

Szanowny Panie Wojewodo!

Szanowni Państwo!

 

Wydarzenia Bydgoskiego Marca 1981 roku należą do jednych z najbardziej dramatycznych kart naszej najnowszej historii. Bydgoszcz odegrała szczególną rolę na polskiej drodze do wolności – stając się symbolem społecznego oporu i walki z systemem komunistycznym, a także solidarnej odpowiedzi na przemoc.

 

Tutaj, na terenie Kujaw i Pomorza, ukształtowało się ważne środowisko antykomunistycznego ruchu chłopskiego. W Bydgoszczy miał swą siedzibę NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, którego nie chciały uznać władze PRL. Społeczne manifestacje i wiece z żądaniem rejestracji chłopskiej „Solidarności” stały się nieodłącznym elementem tutejszego życia. W sposób szczególny oczy całej Polski zwróciły się na Bydgoszcz, gdy 19 marca 1981 roku na sesję Wojewódzkiej Rady Narodowej wtargnęły siły ZOMO i brutalnie pobiły trzech uczestniczących w niej działaczy opozycji antykomunistycznej: Michała Bartoszcze, Mariusza Łabentowicza i Jana Rulewskiego. Był to akt przemocy i pogardy, a tuż za nim nastąpiły kłamstwa i propagandowe manipulacje. Tak zwany kryzys bydgoski obnażył te prawdziwe intencje władzy i postawił dramatyczne pytanie o jakikolwiek sens dialogu.

 

Wydarzenia w Bydgoszczy spotkały się z powszechnym oburzeniem. Pobicie działaczy związkowych zostało potraktowane jako atak na całą „Solidarność”. Rozpoczęto przygotowania
do ogólnopolskiego strajku generalnego. Dzięki stanowczości milionów Polaków władza cofnęła się. Dzisiaj wiemy, że było to ustępstwo pozorne, bo już wówczas komuniści czynili przygotowania, aby wprowadzić stan wojenny. Jednak umiejętne rozwiązanie przez stronę solidarnościową kryzysu bydgoskiego w istotny sposób zaważyło na losach Polski. Z dostępnej nam historycznej wiedzy wynika, że istniało wtedy realne zagrożenie sowieckiej interwencji zbrojnej. Przed eskalacją napięcia przestrzegał w poruszających słowach m.in. Prymas Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński.

 

Razem z Państwem składam hołd bohaterom tamtych wydarzeń. Oddaję cześć działaczom związkowym, którzy nieugięcie walczyli o rejestrację chłopskiej „Solidarności”, o wolność
i niepodległość naszej Ojczyzny, o godność ludzkiej pracy i sprawiedliwość społeczną. Pochylam głowę przed zasługami śp. Tadeusza Fołdy, który za swą patriotyczną służbę zostaje dziś pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Składam serdeczne gratulacje i wyrazy uznania innym odznaczonym. Bohaterowie Bydgoskiego Marca na zawsze pozostają dla nas przykładem obywatelskich postaw i źródłem inspiracji. Dziękuję wszystkim organizatorom i uczestnikom dzisiejszych uroczystości za pielęgnowanie pamięci o tym ważnym fragmencie lokalnej i narodowej historii. Proszę przyjąć wyrazy szacunku i serdeczne pozdrowienia.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

 

Podczas uroczystości Prezydenta reprezentowała minister Halina Szymańska, Szef KPRP.   

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.