Sobota, 9 stycznia 2016

List prezydenta na uroczystości "Benemerenti" Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego

 Uczestnicy uroczystości Benemerenti

Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego

inaugurującej obchody 25-lecia Ordynariatu

 
Ekscelencje Księża Biskupi!
Czcigodni Kapłani!
Żołnierze Rzeczypospolitej!
Szanowni Państwo!
 

Pragnę zacząć od serdecznych gratulacji dla tegorocznych laureatów wyróżnienia Benemerenti. Ten prestiżowy laur jest potwierdzeniem, że dają Państwo świadectwo najwyższym wartościom, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość.

 

Wyrazy głębokiego szacunku składam wszystkim, którzy przez minione ćwierćwiecze współtworzyli nowy rozdział w historii katolickiej kapelanii polskich sił zbrojnych. W dniu inauguracji obchodów jubileuszu 25-lecia Ordynariatu wyrażam wdzięczność i uznanie wszystkim benemerentibus – dobrze zasłużonym dla jego reaktywowania i rozwoju. Wszystkie te osoby tworzą szczególnego rodzaju wspólnotę. Spaja ją przeświadczenie o ważnej roli, jaką odgrywa stale dostępna, uwzględniająca specyfikę służby wojskowej posługa duszpasterska wobec żołnierzy.

 

Trzeba podkreślić, że powołanie Ordynariatu Polowego w roku 1991 nie było niczym innym, jak tylko powrotem do sytuacji normalnej, do wielowiekowej tradycji przerwanej jedynie kilkoma dekadami komunistycznego zniewolenia. Warto pamiętać, że stałe, sformalizowane duszpasterstwo w wojsku polskim istnieje od roku 1690, kiedy z inicjatywy króla Jana III Sobieskiego ustanowił je Sejm Warszawski. A przecież i już wcześniej duchowni-żołnierze towarzyszyli oddziałom polskim w wojnach toczonych przez I Rzeczpospolitą.

 

Kapelani byli wśród uczestników insurekcji kościuszkowskiej i narodowych powstań – gdy spowiedź i płomienne kazanie wlewały otuchę w serce obrońców Polski. Zagrzewali też do boju Legiony Polskie. Także w II Rzeczypospolitej Ordynariat Polowy stał się nieodłącznym elementem odradzającej się armii. W wojnie polsko-bolszewickiej roku 1920 wojskowi duszpasterze narażali życie na równi z żołnierzami, krzepili ich słowem i przykładem męstwa. Nie inaczej było podczas II wojny światowej. Kapelani wojskowi znaleźli się wśród ofiar zbrodni katyńskiej.
Cierpieli w obozach jenieckich i koncentracyjnych. Dzielili trudy żołnierzy zbrojnego podziemia. Okryli się chwałą w walkach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i w Powstaniu Warszawskim. Swoich duchowych przewodników mieli również „żołnierze niezłomni”. Nigdy dość przypominania, że kapelani wojskowi, wraz z nauczycielami, wychowawcami wojskowymi, instruktorami harcerskimi, włożyli szczególny wkład w ukształtowanie pokolenia, które zapisało w XX wieku dramatyczne, a zarazem chwalebne karty w dziejach Polski i polskiego oręża.

 

Szanowni Państwo, na barkach żołnierzy spoczywa pokój i bezpieczeństwo naszej Ojczyzny.  Zależy od ich wyszkolenia, uzbrojenia, przygotowania fizycznego i psychicznego, a także od wysokiego morale i świadomości ideałów, w imię których ryzykują zdrowie i życie.
Dlatego praca wychowawcza i posługa duchowna podejmowana przez kapelanów wojskowych jest również dzisiaj, we współczesnej polskiej armii, niezmiernie ważna.

 

Z okazji 25-lecia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego składam jego duchowieństwu i podopiecznym serdeczne życzenia wytrwałej, owocnej służby Bogu i Ojczyźnie.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 
 
 
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.