Sobota, 23 lutego 2019

Życzenia od Pary Prezydenckiej dla Anny Stupnickiej-Bando

W sobotę zostały wręczone kwiaty od Pary Prezydenckiej dla Anny Stupnickiej-Bando z okazji 90. rocznicy urodzin. Do kwiatów dołączony został bilecik z dedykacją i odręcznymi podpisami:
 
„Z najlepszymi życzeniami urodzinowymi
dla Szanownej Pani Anny Stupnickiej-Bando
Agata Kornhauser-Duda       Andrzej Duda”.
 
Anna Stupnicka-Bando (ur. 23 lutego 1929 roku) jest Prezesem Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W czasie okupacji mama p. Anny Stupnickiej-Bando zajmowała się prowadzeniem ksiąg meldunkowych i administracji domów. Wykorzystując przepustkę, pozwalającą na swobodne wchodzenie do getta, zimą 1941 r. wyprowadziła stamtąd przy pomocy córki żydowską dziewczynkę, Lilianę Alter.
 
Od 1941 r. aż do wybuchu Powstania Warszawskiego Liliana Alter była ukrywana przez Janinę i jej córkę Annę w mieszkaniu na Żoliborzu. Przeżyła wojnę. W czasie Powstania Warszawskiego p. Anna Stupnicka-Bando była sanitariuszką w Zgrupowaniu „Żywiciel” (ps. „Anka”).
 
W 2008 roku została odznaczona przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowana Medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.