Niedziela, 10 lutego 2019

List Prezydenta z okazji rocznicy „Zaślubin Polski z Morzem”

Warszawa, 10 lutego 2019 roku

 

 

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystych obchodów

99. rocznicy
„Zaślubin Polski z Morzem”

w Gdyni

 

 

Szanowni Państwo!

 

Ubiegłoroczne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przypomniały jeden z najważniejszych przełomów w historii naszej Ojczyzny. W roku 1918 Polacy znowu ujęli swój los we własne ręce, a ich żywy, ofiarny patriotyzm po raz kolejny okazał się siłą
twórczą, jednoczącą, wydobywającą z nas wszystko, co najlepsze, uzdalniającą nas do rzeczy wielkich. Dlatego także w późniejszych latach niepodległości z niesłabnącym entuzjazmem budowaliśmy zręby nowego, nowoczesnego państwa, odpowiadającego naszym aspiracjom oraz wyzwaniom tamtego czasu.

 

Istotnym elementem owej wizji było wykorzystanie możliwości rozwojowych i geopolitycznych związanych z odzyskaniem dostępu do Morza Bałtyckiego. Symbolicznym świadectwem zrozumienia, jak wielkie znaczenie miał powrót części Pomorza Gdańskiego do macierzy, była uroczystość zaślubin Polski z morzem. Dziewięćdziesiąt dziewięć lat temu, 10 lutego 1920 roku, przybyły do Pucka generał Józef Haller wrzucił do Bałtyku jeden z dwu platynowych pierścieni ufundowanych przez polskich gdańszczan. Drugi zaś włożył sobie na palec i miał nosić go do końca życia. Podniosłego ceremoniału dopełniła wtedy dziękczynna msza święta polowa, obecność reprezentantów władz państwowych, asysta Wojska Polskiego, poświęcenie i wciągnięcie na maszt Bandery Polskiej, saluty armatnie oraz słowa generała Hallera o Orle Białym, który rozpostarł skrzydła nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim.

 

Istotą owych zaślubin była nie tylko radość i duma z cennego nabytku terytorialnego. Przede wszystkim było to ważne zobowiązanie. Podjęli je wybitni polscy ludzie morza: minister Eugeniusz Kwiatkowski i inżynier Julian Rummel – współtwórcy idei Gdyni jako prężnego ośrodka portowego, komandor Bogumił Nowotny – pierwszy dowódca Marynarki Wojennej, wiceadmirał Kazimierz Porębski – inicjator utworzenia polskiej Marynarki Handlowej oraz Szkoły Morskiej, inżynier kontradmirał Xawery Czernicki – twórca podwalin polskiego budownictwa okrętowego, Antoni Hryniewicki – zasłużony naczelnik Morskiego Urzędu Rybackiego w Gdyni, generałowie Mariusz Zaruski i Gustaw Orlicz-Dreszer – propagujący otwarcie ku morzu i tematykę morską, oraz wielu innych. Nawiązując w tym zakresie do doktryny państwowej pierwszych monarchów piastowskich, pomni przewag naszej floty morskiej w XVI i XVII stuleciu, z imponującym rozmachem i zaangażowaniem pracowali oni na rzecz rozwoju naszej morskiej żeglugi, gospodarki i obronności.

 

Z uznaniem witam wszelkie inicjatywy, które odwołują się dzisiaj do tamtego ducha oraz do znaczących polskich osiągnięć dotyczących morza. Sądzę, że ważnym krokiem było powołanie odrębnego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Z nadzieją myślę o pracy, jaką pod przewodnictwem pana kapitana Zbigniewa Sulatyckiego wykonuje Konwent Morski, czyli grono ekspertów, którego wskazania i analizy mają szansę nadać naszej gospodarce morskiej nowy dynamizm. Ale w sposób szczególny cieszę się, że miłość do morza oraz szacunek dla wartości tworzących etos morskich żeglarzy są żywe wśród młodych.

Spektakularnym tego przykładem był Rejs Niepodległości – wyprawa „Daru Młodzieży”, podczas której tysiąc chłopców i dziewcząt z całego kraju manifestowało swoją dumę z wolnej Ojczyzny w 22 portach na całym świecie. Także w Panamie, gdzie podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży z udziałem Papieża Franciszka zaprezentowali się oni jako ambasadorzy Polski ambitnej, świadomej swojej wartości i potencjału, stawiającej sobie dalekosiężne cele. Z prawdziwą dumą wysłuchałem relacji mojej Małżonki z tamtego spotkania. Ufam, że młode pokolenie entuzjastów tematyki morskiej włączy się w realizację stojącego dziś przed nami wielkiego zadania. A jest nim wyzwanie na miarę tego, czego dokonali nasi przodkowie przed niemal stu laty – to znaczy nowe otwarcie Polski na morza i oceany.

 

Wszystkim instytucjom, organizacjom i osobom, które starają się przybliżyć ten cel – na polu działalności naukowej i popularyzatorskiej, w sferze nowych rozwiązań prawnych i finansowych, jak również w ramach codziennej służby lub pracy zawodowej – składam gorące podziękowania i najserdeczniejsze pozdrowienia.

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List odczytał podczas uroczystości minister Adam Kwiatkowski.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.