Poniedziałek, 4 stycznia 2016

List na spotkaniu z Polakami przybyłymi z Mariupola i Donbasu

Organizatorzy i Uczestnicy
świątecznego spotkania z Polakami
przybyłymi z Mariupola i Donbasu
 

Ośrodek Caritas Archidiecezji Warmińskiej

w Rybakach
 
 
Szanowni Państwo,
Drogie Dzieci!
 

Łączy nas dzisiaj wyjątkowe spotkanie w narodowym i rodzinnym gronie. Witam Państwa w naszym „polskim domu”. Wiem, że w Rybakach i Łańsku znaleźli Państwo bezpieczne schronienie przed wojną i zagrożeniami, jakie ona niesie. Chciałbym podkreślić, że są tu Państwo u siebie. Pragnę wyrazić radość z Państwa obecności w Rzeczypospolitej.

 

W tym szczególnym momencie przywołam słowa mojego poprzednika, Pana Prezydenta Profesora Lecha Kaczyńskiego: z tradycji Polacy czerpali siłę i odwagę do zachowania swej tożsamości […] dzisiaj ta wciąż żywa pamięć dziejów ojczystych decyduje o tym, kim jesteśmy. Tę siłę i odwagę miały Państwa rodziny, które podtrzymywały tradycję z pokolenia na pokolenie. Otrzymane bogactwo warto przekazywać dalej.

 

Mam poczucie ogromnej odpowiedzialności, jaka spoczywa na nas wszystkich. Silna więź powinna łączyć Polaków w kraju z rodakami zza wschodniej granicy. Jest to wyzwanie wzajemne. Przyjazd do Polski jest dla Państwa Rodzin, dla młodszych i starszych szansą, aby rozpocząć tu nowe życie. Chciałbym zapewnić, że z troską myślimy o tym, aby polepszyć Państwa byt, umożliwić pracę i godne warunki życia. Wierzę, że razem, jako wspólnota narodowa podołamy temu wyzwaniu. Wiemy dobrze, czym jest tęsknota za pozostawioną daleko rodziną, za utraconym domem, za grobami bliskich, czym dotkliwa pamięć krzywdy i lęku. Losy każdego Polaka są bliskie Prezydentowi Rzeczypospolitej, a bezpieczne powroty rodaków – zadaniem dziejowym polskiego państwa.

 

Dziękuję pracownikom ośrodków w Rybakach i Łańsku, duszpasterzom, osobom zaangażowanym w dzieło Caritas, darczyńcom oraz okolicznym mieszkańcom za Państwa udział w tworzeniu wzajemnych dobrych relacji. Wyrazy wdzięczności kieruję do wychowawców i nauczycieli szkół, do których niedawno przybyli nowi uczniowie ze Wschodu. Ufam, że wspólne wysiłki oraz wzajemna życzliwość pomogą osiągnąć pomyślne rezultaty.

 
Drogie Dzieci!
 

Cieszę się, że jesteście dzisiaj na tym świątecznym spotkaniu. Pamiętam o Was. Wiem, że chodzicie już do polskiej szkoły, a najmłodsi mają swój „klub malucha”. Mam nadzieję, że nawiążecie wspaniałe przyjaźnie, rozwiniecie pasje i zainteresowania, a każdej chwili towarzyszyć będzie uśmiech i szczęście. Życzę Wam, Waszym Rodzicom i Wszystkim biorącym udział w dzisiejszym wydarzeniu wszelkiego dobra w Nowym Roku 2016 w naszej wspólnej Ojczyźnie.

 
Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.