Niedziela, 29 listopada 2015

List prezydenta do uczestników obchodów 185. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego

 Organizatorzy i Uczestnicy

obchodów 185. rocznicy wybuchu

Powstania Listopadowego

 

Pomnik Bitwy pod Olszynką Grochowską

w Warszawie

 
 
Szanowni Państwo!
 

Już nic ich nie wstrzyma, już bronie mają w ręku – tymi słowami opisuje powstańców Stanisław Wyspiański w Nocy Listopadowej. Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w uroczyste upamiętnienie bohaterów Powstania Listopadowego. Dziękuję za hołd składany bohaterom i za cześć oddawaną poległym. Dziękuję tym, którzy przypominają o znaczeniu tego zrywu w historii Polski.

 

Powstanie Listopadowe uformowało polski etos niepodległościowy. Natchnęło romantyków. Zostało utrwalone w arcydziełach polskiej kultury, tworzonych gdy Rzeczypospolita zniknęła z map Europy. Tradycja duchowej przemiany, walki o suwerenność, gotowości do przelania krwi za Ojczyznę okazała się kluczowa dla przetrwania pod zaborami tego, co polskie. Także dziś jest ważkim punktem odniesienia. To inscenizacją Kordiana Teatr Narodowy w Warszawie honorował niedawno 250-lecie polskiej sceny narodowej i Rok Polskiego Teatru.

 

Choć upłynęło już 185 lat od jego wybuchu, Powstanie Listopadowe żyje w pamięci Polaków, wśród mieszkańców Warszawy. Również dzięki Państwu, którzy tak starannie przygotowują rocznicowe obchody i wychowują kolejne pokolenia, by wdzięczne za wolność, poznawały jej dzieje i cenę.

 

Czas mija, nie trza dzieła odwlekać – tak wzywał do działania Piotr Wysocki uwieczniony przez Wyspiańskiego. Stojąc nad mogiłami obrońców Olszynki Grochowskiej, wspominając uczestników i dowódców Powstania, czujemy się odpowiedzialni za Polskę, za którą oni ginęli. Zadajemy sobie pytania: jak przekazać i kontynuować dziedzictwo polskiej tradycji patriotycznej w XXI wieku?, jak chronić niepodległość?, na ile jesteśmy gotowi służyć Ojczyźnie? Jej bezpieczeństwo zależy z pewnością od silnej armii, ale przecież także od postaw obywateli.

 

W Belwederze, będącym sceną pamiętnych zdarzeń nocą z 29 na 30 listopada 1830 roku, dyskutowaliśmy niedawno o strategii polityki historycznej państwa. Zależy mi na tym, by najważniejsze fakty z dziejów Polski służyły budowaniu naszej narodowej wspólnoty. By odwaga i wybory naszych bohaterów – wśród nich powstańców listopadowych, których Państwo dziś honorują – były lekcją dla kolejnych pokoleń. Życzę, by przemarsz przy wtórze Warszawianki i rocznicowa ceremonia przy Pomniku Bitwy pod Olszynką Grochowską inspirowały do patriotycznej aktywności – do działania z myślą o Polsce.

 

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.