Sobota, 26 września 2015

List prezydenta na finałowym koncercie festiwalu "Warszawska Jesień"

 Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystego koncertu finałowego

58. Międzynarodowego Festiwalu

Muzyki Współczesnej

„Warszawska Jesień”

 
Szanowni Państwo!
 

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” to wyjątkowe w skali całego świata święto muzyki awangardowej. Podczas wrześniowych, festiwalowych dni spotykają się twórcy, dla których nowe idee, prądy, eksperymenty, formy wyrazu czy interpretacje stanowią najistotniejszy element artystycznej ekspresji. To swoisty fenomen, z którym Polska i nasza kultura kojarzone są od ponad pięćdziesięciu ośmiu lat.

 

„Warszawska Jesień” powstała dzięki odważnej inicjatywie Związku Kompozytorów Polskich, którego 70-lecie obchodzimy w tym roku. W czasach komunistycznego zniewolenia Festiwal był oknem na świat, przez które można było obserwować najwartościowsze tendencje muzyki Zachodu, ale również miejscem sprzyjającym niezwykłemu rozwojowi współczesnej, nowatorskiej polskiej myśli muzycznej.

 

Dzięki „Warszawskiej Jesieni” już od końca lat pięćdziesiątych XX wieku w międzynarodowej świadomości zaistnieli twórcy tak wybitni jak Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki. Świeżością spojrzenia zadziwiali oni słuchaczy filharmonii na całym świecie.

 

Bardzo się cieszę, że czerpiąc ze swej bogatej tradycji, przypominając największe dokonania muzyki współczesnej, „Warszawska Jesień” jest wciąż otwarta na nowe zjawiska w muzyce. To tutaj usłyszeć można wiele polskich prawykonań czy kompozycji zamawianych specjalnie na ten Festiwal.

 

Życzę „Warszawskiej Jesieni” jeszcze wielu wspaniałych edycji, wyjątkowych interpretacji oraz kolejnych pokoleń odbiorców.

 
Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.