Niedziela, 27 września 2015

List prezydenta na bankiecie przed Paradą Pułaskiego

Organiztorzy i Uczestnicy

bankietu poprzedzającego

78. Paradę Generała Kazimierza Pułaskiego

w Nowym Jorku

 

 

Szanowny Panie Marszłałku! Panie i Panowie!

 

Miło mi pozdrowić wszystkich uczestników dzisiejszego spotkania w Mariott Marquis na Manhattanie, poprzedzającego 78. Paradę Generała Kazimierza Pułaskiego. Jestem przekonany, że przedsięwzięcie to jak co roku posłuży dobrej sprawie - popularyzacji i promocji polskiej kultury, tradycji, sztuki oraz ukazaniu liczebności, różnorodności środowisk i potencjału Polonii amerykańskiej.


Z uznaniem myślę o Państwa wysiłkach, aby stale przypominać o roli, jaką Polacy i Amerykanie polskiego pochodzenia odegrali w dziejach Stanów Zjednoczonych. Od Deklaracji niepodległości z.ż do dzisiaj liczą one 239 lat. W tym kontekście prawie 80 lat historii Parady Pułaskiego to cała epoka. Z pewnością również w tym roku pięknie i z rozmachem zaprezentują się Państwo jako członkowie społeczności, która współtworzyła tożsamość Ameryki i pracuje na jej siłę, zamożność i bezpieczeństwo.


Ufam także, że w najbliższej przyszłości rozpocznie się nowy rozdział w historii kontaktów między Polonią amerykańską a Rzecząpospolitą Polską i rodakami w Starym Kraju. Miło mi przekazać, że w Kancelarii Prezydenta RP powołane zostało Biuro do Spraw Kontaktu z Polakami za Granicą. Mam nadzieję, że środowiska i organizacje skupione wokół Parady Pułaskiego wniosą swój wkład w rozwój i pogłębienie więzi łączących wszystkich, którzy czują się Polakami — bez względu na to, w którym zakątku świata przebywają.


Życzę Państwu dobrej zabawy, interesujących rozmów oraz tego, by tegoroczna Parada Pułaskiego okazała się sukcesem organizacyjnym, frekwencyjnym i medialnym. Serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.