Piątek, 23 lipca 2021

Do uczestników uroczystości pogrzebowych śp. Kapitana Wojciecha Stypuły

Uczestnicy uroczystości pogrzebowych

śp. Kapitana Wojciecha Stypuły

w Wadowicach

 

 

 

Szanowni Bliscy Zmarłego!

Szanowni Państwo!

 

Łączę się z Państwem, w imieniu Rzeczypospolitej po raz ostatni oddając honory śp. Kapitanowi Wojciechowi Stypule, gorącemu patriocie, dzielnemu żołnierzowi i niezwykłemu człowiekowi. Dziękuję Instytutowi Pamięci Narodowej i wszystkim, którzy przyczynili się do odnalezienia i identyfikacji szczątków bohatera, dzięki czemu zostaje dziś godnie pochowany.

 

Zobacz także: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski dla kpt. Wojciecha Stypuły Wojciech Stypuła zginął 22 lipca 1944 roku, zabity zdradziecko przez Sowietów w Puszczy Rudnickiej. Tego samego dnia ogłoszono narodziny komunistycznej Polski Ludowej. I dopóki ona trwała, dopóty pamięć o poległym mogła trwać tylko w ukryciu, przechowywana przez rodzinę, najbliższych przyjaciół i dawnych współpracowników. Dlatego aż do teraz, przeszło 75 lat później, Jego służba Polsce wciąż jeszcze skrywa wiele tajemnic. Syn ziemi wadowickiej, zaangażował się w budowę Polski Morskiej i propagowanie tej idei. Służył też Rzeczypospolitej jako literat i dziennikarz. Następnie uczestniczył w wojnie obronnej 1939 roku i konspiracji niepodległościowej. Brał udział w walkach partyzantki akowskiej na Nowogródczyźnie i wileńskiej operacji „Ostra Brama”. Badacze domyślają się, że rozmaitość pól Jego aktywności oraz zadań specjalnych, które Mu powierzano, wynikała zarówno z tego, że był obdarzony wieloma talentami, jak też z niejawnej pracy dla Oddziału II. Ufam, że czas pozwoli wyjaśnić choćby część zagadek związanych z Jego fascynującym życiorysem.

 

Jedno jest jednak pewne: Wojciech Stypuła przez całe życie pracował na rzecz odrodzonej Ojczyzny i za jej wolność poniósł śmierć. Składając Mu hołd, przypominamy zatem Jego zasługi dla Rzeczypospolitej, by był dla nas, współczesnych Polaków, zwłaszcza dla młodych pokoleń, przykładem wierności, wytrwałości i niezłomności. Z serca dziękuję także za to, że obecna uroczystość inauguruje zarazem nowe miejsce pamięci na tutejszym cmentarzu, w którym spoczną lokalni bohaterowie Niepodległej. To piękny sposób uczczenia trwającego jubileuszu stulecia odrodzenia się, obrony i odbudowy wolnej Rzeczypospolitej. Życzę całej społeczności Wadowic i ziemi wadowickiej, by pielęgnowanie tradycji patriotycznych umacniało jedność i ducha narodowego oraz wolę pracy dla wspólnego dobra – naszej dzisiejszej na powrót wolnej Polski.

 

 

Z wyrazami szacunku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List odczytał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.