Sobota, 14 listopada 2020

Do uczestników XII Międzynarodowego Forum Tato.Net

Organizatorzy i Uczestnicy

XII Międzynarodowego Forum Tato.Net

 

 

 

 

 

Szanowni Państwo! Drodzy Ojcowie!

 

Pozdrawiam serdecznie wszystkich uczestników XII Międzynarodowego Forum Tato.Net, którego tematem jest zaangażowane i solidarne ojcostwo.

 

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej stanowi, że małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką państwa. Oznacza to również szczególną konstytucyjną ochronę ojcostwa, którego wartości dla narodu i społeczeństwa nie sposób przecenić. Ojcowie są dla swoich dzieci pierwszymi wychowawcami. Przekazują podstawowe wartości i swoim przykładem wskazują życiowe postawy.  
Uczą wzajemnego zaufania, troski i odpowiedzialności. Przede wszystkim jednak towarzyszą swoim dzieciom w rozwoju, w odkrywaniu świata i kształtowaniu ich własnej osobowości.  

Wiem dobrze, jak ważną rolę odgrywa ojciec w życiu dziecka, bo sam wiele zawdzięczam mojemu Tacie. Wiem też z własnego doświadczenia, jak wymagająca i pełna wyzwań jest rola ojca. Dlatego tak ważne są wszelkie inicjatywy służące wsparciu świadomego i aktywnego ojcostwa. Państwo polskie, zwłaszcza w ostatnich latach, podejmuje działania wspomagające ojców w wypełnianiu ich roli. Służy temu między innymi urlop ojcowski oraz urlop rodzicielski, który może być wykorzystany przez jednego z rodziców, przez rodziców na zmianę, a także przez oboje rodziców równocześnie.

 

Dziękuję organizatorowi Forum, Fundacji im. św. Cyryla i Metodego, która od lat tworzy platformę zrzeszającą ojców chcących podzielić się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami na temat rodzicielstwa, dostarczającą informacji o spotkaniach, konferencjach, warsztatach tematycznych. To właśnie dzięki takim inicjatywom, dzięki choćby rosnącej liczbie blogów tworzonych przez samych ojców i gremia eksperckie, możemy powiedzieć, że swoista moda na nowoczesne ojcostwo zatacza coraz szersze kręgi, że do tradycyjnego wzorca ojcostwa opartego na autorytecie moralnym i funkcji żywiciela rodziny dołączają wrażliwość, zaangażowanie i solidarność. Także podczas moich podróży po Polsce bardzo często spotykałem ojców, którzy przychodzili ze swoimi dziećmi, zaszczepiając im od najmłodszych lat troskę o Polskę. To bardzo ważne, by współczesny tata znajdował wsparcie w postaci wiedzy, inspirujących wskazówek i poruszających świadectw, które pomogą mu jeszcze lepiej wypełniać tacierzyńską rolę.

 

Życzę wszystkim uczestnikom XII Międzynarodowego Forum Tato.Net ciekawych i owocnych dyskusji, które wzbogacą nasze postrzeganie ojcostwa i przyczynią się do pogłębienia wzajemnych więzi w polskich domach. Wszystkim ojcom życzę radości z bycia tatą, dumy ze swoich dzieci, rodzinnego szczęścia i wszelkiej pomyślności.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.