Czwartek, 22 października 2020

Depesza Prezydenta Andrzeja Dudy do Prezydenta Francji

Depesza

Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

do Prezydenta Republiki Francuskiej Pana Emmanuela Macrona,

w związku z atakiem terrorystycznym w Conflans-Sainte-Honorine

 

 

Wasza Ekscelencjo,

Szanowny Panie Prezydencie,

 

z wielkim ubolewaniem przyjąłem do wiadomości tragiczną informację o ataku terrorystycznym na francuskiego nauczyciela Samuela Paty. Ten barbarzyński akt poruszył wszystkich Polaków.

 

W tradycji europejskiej szkoła to miejsce promowania szacunku dla wiedzy i prawdy, na które nikt nie powinien podnosić ręki. Zdecydowane działania podjęte przez Pana i rząd Republiki są odważne i bezwarunkowe. Proszę pozwolić mi wyrazić przekonanie, że wydarzenia takie jak to w Conflans-Sainte-Honorine – pomimo swojej tragedii – wbrew zamiarom złoczyńców, mogą stać się umocnieniem dla wspólnoty. Manifestacje ostatnich dni we Francji, są tego najlepszym dowodem.

 

Z uznaniem obserwuję jedność francuskiego społeczeństwa wobec tej tragedii. Pozwala to wierzyć, że radykalizm nigdy nie zwycięży, a Francja wyjdzie z tego zasmucającego doświadczenia obronną ręką.

 

W imieniu moim oraz całego polskiego społeczeństwa, proszę Waszą Ekscelencję o przyjęcie wyrazów solidarności z Republiką i współczucia dla rodziny pana Samuela Paty.

                                                                      

                                                                      

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.