Poniedziałek, 22 lutego 2016

List prezydenta na uroczystości wręczenia odznaczeń byłym działaczom opozycji demokratycznej w Zambrowie

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych

byłym działaczom opozycji demokratycznej

w Zambrowie
 
 

Szanowni Państwo!

 

Nigdy nie mówiliśmy „walka”, natomiast zawsze mówiliśmy „służba” – pisał Naczelnik Szarych Szeregów, Stanisław Broniewski „Orsza”, relacjonując jak polskie harcerstwo godziło wychowawcze cele z dywersyjnym i wojskowym programem czasu okupacji. Z okazji dzisiejszej uroczystości pragnę podkreślić moje głębokie przywiązanie do harcerskiej tradycji, która łączy patriotyzm z wymaganiem od siebie, |z zaangażowaniem w społeczne życie. Do tej tradycji, która wymaga poświęceń i buduje wspólnotę.

 

Wszystkim odznaczonym dziś Krzyżem Wolności i Solidarności, wszystkim związanym z IV Zambrowską Drużyną Harcerzy im. Andrzeja Małkowskiego, którzy włączyli się w działania antykomunistycznej opozycji, szczerze gratuluję. Cieszę się, że Instytut Pamięci Narodowej docenia zasługi harcerstwa. Ważnym zadaniem suwerennej Rzeczypospolitej jest podkreślanie udziału przedstawicieli kolejnych pokoleń w odzyskiwaniu wolności, w walce o godność i prawdę w czasach PRL. Środowisko harcerskie zgodnie ze swoim etosem podjęło się również wtedy wychowywania najmłodszych w duchu służby Bogu i Polsce.

 

Pragnę przy tej okazji wyrazić moją wdzięczność wszystkim działaczom antykomunistycznej opozycji w Zambrowie i serdecznie pozdrowić działających tu harcerzy i instruktorów. Życzę Państwu, by dzisiejsza uroczystość zainspirowała do refleksji nad historią ruchu harcerskiego
i antykomunistycznej opozycji, pozostając wyjątkowym spotkaniem w harcerskim kręgu.

 
Z wyrazami szacunku
 
Prezydent

Rzeczypospolitej Polskiej

 
Andrzej Duda
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.