Piątek, 19 lutego 2016

List prezydenta z okazji Jubileuszu 50-lecia Teatru STU

Organizatorzy i Uczestnicy

Jubileuszu 50-lecia istnienia Teatru STU w Krakowie

 
 
Szanowni Państwo!
 

Przekazuję serdeczne pozdrowienia organizatorom i uczestnikom Jubileuszu 50-lecia istnienia Teatru STU. To dla mnie szczególnie ważne, iż mogę skierować kilka słów do osób, którym zawdzięczamy istnienie fenomenu krakowskiej sceny teatralnej. Specjalne podziękowania i gratulacje przesyłam pod adresem Pana Dyrektora Krzysztofa Jasińskiego, który prowadzi Teatr nieprzerwanie od momentu jego powstania. Panie Dyrektorze, bardzo dziękuję, że stworzył Pan wyjątkowy dla polskiej kultury teatr, w którym rozpoczynali swą karierę wybitni artyści z różnych dziedzin sztuki.

 

W połowie lat 60. XX wieku pojawiło się na mapie polskiej kultury zjawisko niepokorne, prowokujące do dyskusji, wyznaczające alternatywną – wobec narzuconej przez władze – drogę w dochodzeniu do prawdy o świecie. Legendarne spektakle Teatru STU podkreślały znaczenie twórczej wolności, ukazywały bogactwo artystycznej wypowiedzi, różnorodność, którą obok wyśmienitego aktorstwa dopełniały plastyka, muzyka, taniec. Przez półwiecze na scenie Teatru pojawiali się bohaterowie największych polskich oraz zagranicznych dzieł literackich. Dzięki Państwu na scenie teatru trwa nieprzerwana debata nad kształtem i aktualnością narodowej tradycji, nad naszą historią, nad kondycją współczesnego człowieka, nad fenomenem sztuki.        

 

Teatr STU nie podlega łatwym definicjom i opisom. Od pół wieku zaskakuje, prowokuje do wymiany poglądów. To teatr, który od samego początku odsyła do fundamentalnych idei. Zawsze otwarty na eksperyment oraz intelektualne wyzwanie, do dziś pozostaje miejscem, które przyciąga nowe pokolenia miłośników prawdziwej sztuki. Istnienie Teatru STU udowadnia, że wczorajsze awangardowe poszukiwania w naturalny sposób tworzą dziś doskonałe miejsce dla pielęgnowania tradycyjnej formy wyrazu.

 

Raz jeszcze gratuluję Dyrekcji, aktorom i pracownikom Teatru STU. Życzę, aby kontynuując wspaniałą tradycję tej sceny, w dalszym ciągu prowadzili Państwo swój bezcenny dialog z widzami na temat najistotniejszych zagadnień sztuki i życia.         

 
Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.