Sobota, 20 lutego 2016

List prezydenta na zawodach "O Szablę Wołodyjowskiego"

Uczestnicy i Organizatorzy zawodów

61. Pucharu Świata kategorii A

„O Szablę Wołodyjowskiego"

 
 
Szanowni Państwo!

Serdecznie witam w Warszawie wszystkich przybyłych na zawody 61. Pucharu Świata kategorii A „O Szablę Wołodyjowskiego". Dzisiaj przed Państwem zmagania finałowe, prezentacja najwyższego kunsztu szermierczego i przeżywanie największych sportowych emocji. Cieszę, że stolica Polski może gościć najlepszych szablistów z całego świata. Serdecznie pozdrawiam dzisiejszych finalistów i wszystkich uczestników turnieju. Składam wyrazy uznania organizatorom i przekazuję pozdrowienia publiczności.

 

Rywalizacja „O Szablę Wołodyjowskiego" cieszy się wyjątkowym prestiżem na arenie międzynarodowej jako jeden z najstarszych turniejów szermierczych. Na tych zawodach od lat spotykają się najlepsi. To jedno ze szczególnych miejsc, gdzie pisana jest historia światowej szermierki. Z satysfakcją objąłem nad tegorocznym turniejem honorowy patronat.

 

Idea tych zawodów związana jest z postacią pułkownika Michała Wołodyjowskiego, którą stworzył mocą swego literackiego talentu Henryk Sienkiewicz. Wołodyjowski - nazywany Małym Rycerzem - to „szermierz nad szermierze" i „mistrz nad mistrze". Łączył w sobie wierność Ojczyźnie, odwagę i honor; umiejętności żołnierskie z wyjątkowymi przymiotami moralnymi. Trofeum tych zawodów, Szabla Wołodyjowskiego, jest więc symbolem najwyższych wartości. Zdobycie takiego lauru to powód do dumy. Tym bardziej, że polska szabla bojowa używana w dawnej Rzeczypospolitej zaliczana jest przez ekspertów do najdoskonalszych broni białych na świecie. Miłośnicy oręża i sportów szermierczych na pewno potrafią ten chlubny fakt docenić.

 

Wszystkim, którzy skrzyżują szable podczas turniejowych pojedynków - zawodnikom indywidualnych i drużynowych zmagań - życzę sportowych sukcesów. Jestem pewien, że będzie to dzień zaciętych, ale pięknych zmagań, pasjonującego widowiska i niezapomnianych wrażeń. Tego życzę wszystkim uczestnikom i widzom - i serdecznie Państwa pozdrawiam.

 

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.