Środa, 17 lutego 2016

List prezydenta Andrzeja Dudy do Macieja Englerta

Pan

Maciej Englert
 
 

Z okazji 70. rocznicy Pańskich urodzin i jubileuszu 45-lecia pracy reżyserskiej pragnę złożyć Panu bardzo serdeczne gratulacje. Proszę przyjąć wyrazy uznania za wszystko, co zawdzięcza Panu polski teatr i polska kultura.

 

Od wielu dekad jest Pan jedną z wybitnych postaci kształtujących życie teatralne w naszym kraju, twórcą skupionym na poważnym, otwartym i mądrym dialogu z widzem. Jako znakomity reżyser, a nieprzerwanie od 1981 roku również jako dyrektor warszawskiego Teatru Współczesnego, rozwija Pan przesłanie swego artystycznego mistrza i poprzednika, Erwina Axera. Kieruje się Pan przekonaniem, że teatr jest wspólnotą odczuwania i myślenia, miejscem pasjonującej rozmowy o prawdach uniwersalnych i fundamentalnych.

 

Wszystko, co Pan osobiście kreuje i co Pan współtworzy – reżyserowane przez Pana przedstawienia, wspaniały zespół teatralny, legenda sceny przy Mokotowskiej 13 – jest zawsze najwyższej próby. Pomimo zmieniających się mód i przejawów trywializowania znaczenia kultury, pozostaje Pan wierny swojemu rozumieniu sztuki, duchowej wolności i wyznaczonym przez siebie standardom. Widzowie zachowują w pamięci takie wybitne, stworzone przez Pana spektakle, jak „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego, „Trzy siostry” Antoniego Czechowa, „Kolacja na cztery ręce” Paula Barza, „Mistrz i Małgorzata” według Michaiła Bułhakowa, „Martwe dusze” według Mikołaja Gogola, „Wniebowstąpienie” według Tadeusza Konwickiego, „Proces” według Franza Kafki czy „Rozmowy z katem” według Kazimierza Moczarskiego. Tworzony przez Pana teatr ciągle oferuje spotkanie z wielką literaturą i ze znakomitym artystycznym rzemiosłem – i nieustannie inspiruje.

 

Pragnę również podziękować za Pańskie zaangażowanie w obronę kulturowych wartości, norm i dokonań, które mają przecież tak wielki wpływ na jakość życia publicznego w naszej Ojczyźnie, w istotnym stopniu decydując o możliwościach polskiego rozwoju. Cieszę się, że jako współzałożyciel i Prezes Unii Teatrów Polskich, zabiega Pan o zagwarantowanie kulturze w niepodległej Rzeczypospolitej właściwej pozycji i znaczenia.

 

Raz jeszcze gratuluję pięknego jubileuszu. Proszę przyjąć życzenia kolejnych teatralnych sukcesów, spełnienia w artystycznych poszukiwaniach i w dialogu z publicznością. Życzę również, aby jak najprędzej mogła się urzeczywistnić Pańska ambitna wizja rozbudowy Teatru Współczesnego. Życzę dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności.

 
Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.