Menu rozwijane

22 września 2022

W Konsulacie Generalnym RP Prezydent Andrzej Duda z Małżonką spotkali się z liderami organizacji polonijnych w Nowym Jorku.

Na późniejszym spotkaniu z dziennikarzami Prezydent przekazał, że tematami rozmów z rodakami były: agresja rosyjska na Ukrainę, wspieranie uchodźców, wizerunek Polski w Stanach Zjednoczonych i lobbing na rzecz ojczyzny.

– Przedstawiciele organizacji polonijnych mówili nam, jak oceniają sytuację, a także jak Amerykanie, z którymi są w codziennych kontaktach, patrząc przez pryzmat tych wydarzeń, widzą Polaków i Polskę – wyjaśnił.

Andrzej Duda dziękował Polonii za pomoc przesyłaną do Polski dla Ukraińców. Jak powiedział, „to dużą akcja”, w której uczestniczyła też jego Małżonka Agata Kornhauser–Duda we współpracy z organizacjami polonijnymi.

– Wielkie podziękowania także dla wszystkich rodaków w kraju, którzy spontanicznie, z serca pomagali, pomagają i – nie mam wątpliwości – będą pomagali, bo to nieprawdopodobnie podniosło polską markę, naszą jako społeczeństwa i Polski jako kraju, na całym świecie. Najlepszym tego przykładem są Stany Zjednoczone – zauważył Andrzej Duda.

Spotkanie z przedstawicielami amerykańskiej Polonii odbyło się zamiast dorocznego spotkania Prezydenta z Polonią, odwołanego z powodu uczestnictwa Pary Prezydenckiej w pogrzebie Królowej Elżbiety II i tym samym skrócenia wizyty w Nowym Jorku.

______________________________________________

Informacje o wizycie Prezydenta RP i Małżonki w Stanach Zjednoczonych: