Menu rozwijane

22 czerwca 2022

„Łączymy wszystkich” – to hasło pierwszej odsłony 7. edycji Kongresu 590, która z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy została zainaugurowana dziś w Nadarzynie k. Warszawy. Za temat wiodący wydarzenia obrano współpracę międzynarodową krajów Trójmorza.

Andrzej Duda przypomniał, że Kongres zaistniał jako „pewien pomysł gospodarczy dla Polski” niedługo po tym, jak pierwszy raz objął urząd Prezydenta RP w 2015 roku.

– Staliśmy się jakiś czas temu wszyscy członkami UE, otrzymaliśmy z UE fundusze spójności po to, by móc szybciej gonić Zachód, po to by wyrównać rozwój przede wszystkim infrastrukturalny – podkreślił Prezydent. Dodał, że te środki służyły także stworzeniu przyjaznych warunków do prowadzenia biznesu.

– Szczycimy się jako Polska, że na przestrzeni tych ostatnich dziesięcioleci, przede wszystkim ostatniego dwudziestolecia, jesteśmy w absolutnej czołówce, jeżeli chodzi o wykorzystanie funduszy europejskich na cele polityki spójności – zaznaczył.

Andrzej Duda mówił, że w ramach Trójmorza – na różnych poziomach współpracy – poruszane są kwestie wspólnego rozwoju, transportu, bezpieczeństwa i budowania więzi. – Ta współpraca przynosi nam już wymierne efekty – podkreślił.

Prezydent przyznał również, że ma nadzieję, że wspólnota zostanie wkrótce poszerzona o Ukrainę – „kraj, który jest skarbnicą na następne lata rozwoju”. – Cieszę się, że nadaliśmy Ukrainie status państwa współpracującego z Trójmorzem – dodał.

Może Cię zainteresować „Stworzyliśmy nowy rodzaj partnerstwa z Trójmorzem dla państw aspirujących do UE" Szczyt Inicjatywy Trójmorza w Rydze

Prezydent Andrzej Duda obejrzał następnie wystawę „Ikony na skrzyniach po amunicji” – artystyczny projekt kijowskich artystów Soni Atlantowej i Ołeksandra Kłymenko, poświęcony wojnie rosyjsko–ukraińskiej, a także zwiedził stoiska.

15__Andrzej_Duda_Kongres_590_Nadarzyn_20220622_JS__8060.jpg [624.35 KB]

Może Cię zainteresować Kongres 590. Spotkania z liderami gospodarczymi