Środa, 21 października 2015

Prezydent wręczył nagrodę laureatowi Konkursu Chopinowskiego

- Fryderyk Chopin, nasz największy kompozytor, napisał kiedyś, że słowo rodzi się z dźwięku. Dźwięk jest przed słowem. Chciałbym tak formułować i łączyć słowa jak zwycięzca potrafi łączyć dźwięki – powiedział prezydent Andrzej Duda w środę wieczorem w Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas Koncertu Laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.


Konkurs wygrał pianista z Korei Południowej, Seong-Jin Cho, który z rąk prezydenta odebrał nagrodę główną i złoty medal.- Jestem oczarowany poziomem konkursu, tym wszystkim, co zapewnili nam wspaniali, młodzi artyści, którzy przyjechali do nas z całego świata. Ogromnie za to dziękuję. Dziękuję wszystkim, którzy w konkursie wzięli udział – podkreślił prezydent.

 

Zawracając się do laureatów Andrzej Duda powiedział: "Państwo grając rozsławiają z jednej strony swoje nazwiska, ale także swoje ojczyzny, które reprezentują, które są przez to podziwiane. Ale my wiemy doskonale, że w muzyce Chopina, w każdej nucie, która jest wygrywana tak pięknie jest Polska, jest to, co dla naszego kraju charakterystyczne, to, co jest jego tradycją, jest głębią polskiej kultury. A więc każdy z nich grając rozsławia także Polskę. I za to chciałbym podziękować bardzo gorąco, bo przynoszą chlubę swoją pracą, swoim artyzmem, także naszemu państwu".

 

Prezydent zaprosił na kolejną edycję konkursu za pięć lat.


Laureat głównej nagrody Seong-Jin Cho powiedział, odbierając nagrodę z rąk Prezydenta RP, że wciąż nie może uwierzyć w swoją wygraną. - Było dla mnie wielką radością, że mogłem grać Chopina w Warszawie dla polskich słuchaczy - dodał.
 

Prezydentowi towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda. Obecni byli także Szef KPRP Małgorzata Sadurska i ministrowie Krzysztof Szczerski i Wojciech Kolarski. Zobacz także: Finaliści Konkursu im. Fryderyka Chopina w Pałacu Prezydenckim

 

Podczas środowego wieczoru wręczono także pozostałe konkursowe nagrody - drugą nagrodę zdobył kanadyjski pianista Charles Richard-Hamelin; trzecią - Amerykanka Kate Liu, czwartą - Eric Lu (także USA). Piąte miejsce zajął Kanadyjczyk Ying (Tony) Yang, a szóste - rosyjski pianista Dmitry Shishkin, który jako jedyny z laureatów ze względu na stan zdrowia nie przyszedł na uroczystość rozdania nagród.


Wręczono też wyróżnienia przyznane przez jury konkursowe pod kierownictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, które otrzymali: Aljosa Jurinić (Chorwacja), Aimi Kobayashi (Japonia), Szymon Nehring (Polska) i Georgijs Osokins (Łotwa).

Organizatorem XVII Konkursu Chopinowskiego jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Imprezę patronatem honorowym objął Prezydent RP Andrzej Duda. (inf. własna, PAP)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.