Wtorek, 4 maja 2021

Prezydent Republiki Estońskiej z oficjalną wizytą w Polsce

Na zaproszenie Prezydenta Andrzeja Dudy Prezydent Republiki Estońskiej Kersti Kaljulaid rozpoczęła dziś oficjalną wizytę w Polsce. Przed południem Kersti Kaljulaid została uroczyście powitana na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.
 

 

Zobacz także: Prezydent Estonii z wizytą w Polsce [PL/ENG] 5. szczyt Inicjatywy Trójmorza w Tallinie [PL/EN] W ramach wizyty Prezydent Republiki Estońskiej Kersti Kaljulaid odbyła dwustronne spotkanie z Prezydentem Andrzejem Dudą,  następnie na rozmowach plenarnych spotkały się delegacje obu państw.

 

 

Po zakończeniu rozmów Andrzej Duda i Kersti Kaljulaid wygłosili oświadczenia dla mediów. Jak poinformował Prezydent RP, wśród poruszonych tematów znalazły się m.in. kwestie bezpieczeństwa, zarówno energetycznego (Nord Stream 2, budowa i rozwój nowych połączeń energetycznych w naszym regionie), jak i militarnego (trudna sytucja na Ukrainie i Białorusi). – To są dziś ważne tematy – podkreślił Andrzej Duda. Rozmawiano też o prześladowaniach Polaków mieszkających na Białorusi. 

CAŁA WYPOWIEDŹ >>>

 

Mowa była też o bieżącej współpracy gospodarczej między Polską a Estonią. Andrzej Duda przypomniał, że razem z Kersti Kaljulaid powołał Polsko-Estońską Izbę Gospodarczą, a wymiana handlowa między naszymi krajami w ostatnim czasie rośnie. 

 

 

Po południu Prezydenci Polski i Estonii wzięli udział w panelu „Green transition: opportunities for Estonian-Polish cooperation”, który otworzył wirtualną konferencję „Green bridge between Poland and Estonia”.

 

 

Wieczorem na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona okolicznościowa iluminacja z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych z Estonią.

 

 

Dzień wcześniej w Warszawie Kersti Kaljulaid wzięła udział w uroczystościach z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Wspólnie z Prezydentami: Polski – Andrzejem Dudą, Litwy – Gitanasem Nausėdą, Łotwy – Egilsem Levitsem i Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podpisała deklarację, podkreślając historyczne znaczenie konstytucji z 1791 r. Uczestniczyła też w debacie  o przyszłości polityki europejskiej.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.