Piątek, 23 kwietnia 2021

Panel ekspercki z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy

Przed wystąpieniem na Szczycie Klimatycznym zorganizowanym przez Prezydenta Joe Bidena, Prezydent Andrzej Duda wziął udział w panelu eksperckim „Klimat – gospodarka – społeczeństwo. Wyzwania przyszłości” w Pałacu Prezydenckim.

 

Jak zaznaczył Prezydent, przed wszystkimi odpowiedzialnymi państwami stoi dziś zasadnicze wyzwanie: nie dopuścić do wzrostu temperatury na ziemi i wdrożyć w całości Porozumienie paryskie. CAŁE WYSTĄPIENIE>>

 

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że bardzo ważne jest realizowanie zasady Just Transition czyli sprawiedliwej i solidarnej transformacji, która uwzględnia potrzeby człowieka i realia, w jakiej znajduje się dane państwo. W Polsce podstawowym źródłem energii elektrycznej jest dziś węgiel. – Nie ma wątpliwości, że musimy tu dokonać zmiany. Jednak ta zmiana jest nie tylko obciążeniem, ale stanowi też wielką szansę rozwojową. Wymusza na nas szukanie innowacji, wspieranie prac badawczo-rozwojowych – mówił Prezydent.

 

Andrzej Duda podkreślił, że transformacja energetyczna to długotrwały proces. – Naszym podstawowym obowiązkiem jest stworzyć takie rozwiązania, aby w jak największym stopniu zapewnić ludziom przebranżowienie się i uzyskanie nowych kompetencji – dodał Andrzej Duda.

 

Celem spotkania było zebranie opinii ekspertów nt. perspektyw dla pogodzenia konieczności transformacji energetycznej z wyzwaniami stawianymi przez rynek pracy i politykę społeczną. Z powodu pandemii spotkanie zorganizowano w formie wideokonferencji.
 

W panelu wzięli też udział m.in. Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Prezes Zarządu KGHM  Marcin Chludziński, Wiceprezes Zarządu ds. Regulacji PGE Wanda Buk, prof. dr hab. inż. Konrad Świrski z Politechniki Warszawskiej oraz dr Andrzej Guła z ruchu Polski Alarm Smogowy.


Jeszcze dziś Prezydent Andrzej Duda wystąpi podczas szczytu klimatycznego, zorganizowanego przez Prezydenta USA Joe Bidena: 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.