Wtorek, 9 lutego 2021

Szczyt Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej [PL/EN]

Niejednokrotnie pokazaliśmy, że jako państwa Grupy Wyszehradzkiej potrafimy skutecznie współpracować z korzyścią dla promocji naszych państw i całego regionu – akcentował Prezydent Andrzej Duda podczas odbywającego się na Mierzei Helskiej spotkania Prezydentów Państw Grupy Wyszehradzkiej, inaugurującego obchody 30-lecia formatu V4.

 

Polska od 1 lipca 2020 roku sprawuje prezydencję w Grupie.

 

Dwudniowy szczyt liderów państw Grupy Wyszehradzkiej rozpoczął się od ceremonii oficjalnego powitania przywódców  Słowacji, Węgier i Czech przez Prezydenta RP. Andrzej Duda gości prezydentów: Zuzanę Čaputovą, Jánosa Ádera i Miloša Zemana w Rezydencji Prezydenta RP na Mierzei Helskiej, w Juracie. 

ENGLISH VERSION >>

 

  • Pierwsza sesja plenarna pt. „30-lecie Grupy Wyszehradzkiej – współpraca europejska i transatlantycka”

Zobacz także: Wystąpienie na sesji plenarnej „30-lecie Grupy Wyszehradzkiej – współpraca europejska i transatlantycka” [PL/EN] – Obchodzimy w tym roku 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej. Stanowimy wspólny krąg kulturowo-ideowy i wspólny krąg pamięci – podkreślał Andrzej Duda, dodając, że zainicjowana w 1991 r. współpraca dążyła do stworzenia platformy dialogu politycznego, której naczelnym celem była koordynacja działań naszych państw na rzecz członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim i UE.

 

– Konsekwentnie wyrażamy swoje poparcie dla idei europejskiej jedności i solidarności, a także opowiadamy się za Europą równych państw i wolnych narodów – zaznaczył polski Prezydent.

 

 

 

  • Prezydenci odsłonili tablicę pamiątkową z okazji 30-lecia V4

 

  • Wieczorem na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona okolicznościowa iluminacja.

 

  • Druga sesja plenarna „Odbudowa gospodarcza po COVID-19”

Po zakończeniu pandemii koronawirusa, w skali globalnej, gospodarki środkowoeuropejskie będą najszybciej odrabiały straty – mówił Prezydent Andrzej Duda, dodając, że na relatywnie dobrą kondycję gospodarek krajów regionu wpłynęły m.in. krajowe pakiety wsparcia.

 

Zobacz także: II sesja plenarna „Odbudowa gospodarcza po COVID-19” – wystąpienie Prezydenta RP Prezydent wskazywał, że Bank Światowy w opublikowanym w styczniu 2021 r. studium Global Economic Prospects przewiduje w bieżącym roku średnie tempo wzrostu gospodarek państw Europy Środkowej na poziomie 3,6 proc. – Biorąc pod uwagę okoliczności, jest to wynik niezwykły. Znajduje on jednak pokrycie w konkretnych politykach i instrumentach wypracowanych zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i przez rządy oraz banki centralne państw naszego regionu – ocenił.


Zwrócił uwagę, że wartość pakietów wsparcia fiskalnego zaproponowanych przez władze państw Europy Środkowej wyniosła 9 proc. ich PKB. – Jeśli dołożymy do tego środki z funduszy europejskich oraz takie czynniki, jak wysoko zdywersyfikowane gospodarki i korzystna struktura handlu, dostrzegamy już przyczyny relatywnie dobrej pozycji wyjściowej naszych gospodarek w dobie kryzysu – podkreślił Prezydent.

 

♦ DRUGI DZIEŃ SZCZYTU >>>

 

Polska sprawuje prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej od 1 lipca 2020 r. i zakończy ją 30 czerwca tego roku. Po Polsce przewodnictwo w V4 przejmą Węgry.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.