Niedziela, 13 grudnia 2020

Prezydent zapalił „Światło Wolności”

W przypadającą dziś 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Prezydent Andrzej Duda zapalił „Światło Wolności” przy Krzyżu Papieskim na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. 

 

– To był dzień straszliwej tragedii, przerwania czasu pierwszej „Solidarności”, zdmuchnięcia snów o wolności na długi czas, na prawie 10 lat, do 1989 roku – mówił Andrzej Duda. – To dzięki determinacji, która wtedy miała zostać przerwana, ale której nigdy nie udało się w Polakach zadeptać, potem udało nam się tę wolność rzeczywiście odzyskać w 1989 roku i to w pokojowy sposób – podkreślił.

CAŁE WYSTĄPIENIE >>>

 

Tradycyjnie też o godzinie 19.30, w ramach kampanii Instytutu Pamięci Narodowej pn. „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”, nad którą narodowy patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda, w oknie Pałacu Prezydenckiego została zapalona świeca upamiętniająca wszystkich tych, którzy stracili życie lub w inny sposób ucierpieli w wyniku wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego.

 

 

Zapalenie świecy nawiązuje do gestu, który w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze ludzi na całym świecie. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił św. Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec w swoim Bożonarodzeniowym orędziu wezwał również ówczesny prezydent USA Ronald Reagan.

 

Ponadto, na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona specjalna iluminacja nawiązująca do akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.