Sobota, 1 sierpnia 2020

Hołd dla Bohaterów Walczącej Stolicy

1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie – największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W 76. rocznicę tamtego zrywu Prezydent Andrzej Duda oddał hołd Bohaterom Walczącej Warszawy.

  • Godzina „W”  przy Pomniku Gloria Victis

 

O godz. 17. 00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach weterani, warszawiacy i przedstawiciele władz państwowych z Prezydentem RP na czele uczcili minutą ciszy pamięć Bohaterów Walczącej Warszawy.

 

 

Andrzej Duda w towarzystwie Powstańców złożył wieniec przed Pomnikiem Gloria Victis. Uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis są kulminacyjnym punktem obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

 

Zobacz także: Prezydent: To wielkie świadectwo bohaterstwa i służby Ministrowie i doradcy Prezydenta uczcili pamięć Powstańców Warszawskich Rozpoczęły się obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego Prezydent: Powstańcy Warszawscy to bohaterowie naszych czasów W godzinę „W” stolica oddała hołd Powstańcom – rozległ się dźwięk syren, zatrzymali się przechodnie, stanęły samochody. 

  • Wojskowe Powązki. Kwiaty na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”

Prezydent złożył wieniec na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego AK. Obecni byli Powstańcy, harcerze, a także córka generała, Jadwiga Chruściel „Kozaczek”, łączniczka w I Obwodzie „Radwan” w Śródmieściu.

 

  • Wojskowe Powązki. Wieniec przy symbolicznej mogile 11-letniego łącznika Wojtusia Zalewskiego, pseudonim „Orzeł Biały”

Ciała chłopca nie udało się odnaleźć. Na mogile uwieczniono żołnierza niosącego ciało małego Powstańca. Pod ogniem jego ciało na rękach wynosił Mieczysław „Błyskawica” Mirecki. 

 

  • Pamięć o pracownikach i chorych Szpitala Wolskiego

– Lekarze i personel nie opuścili chorych. Zostali z nimi do końca. Zostali z nimi do śmierci. To wielkie świadectwo bohaterstwa i służby – mówił Prezydent Andrzej Duda, oddając hołd pracownikom i pacjentom Szpitala Wolskiego zamordowanym w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. CAŁA WYPOWIEDŹ>>

 

 

W ramach eksterminacji mieszkańców Woli Niemcy zamordowali dyrektora placówki dr. Józefa Piaseckiego, chirurga prof. Janusza Zeylanda i kapelana szpitala ks. Kazimierza Ciecierskiego. Pozostałych pracowników oraz pacjentów wypędzono na ulicę, skąd w eskortowanej kolumnie zostali skierowani do hal na terenie warsztatów kolejowych przy ul. Moczydło. Większość została później rozstrzelana na znajdującym się w pobliżu nasypie kolejowym. Łącznie zginęło wówczas około 360 osób.

 

Prezydent Andrzej Duda co roku, 1 sierpnia, rozpoczyna obchody rocznic Powstania Warszawskiego od złożenia hołdu dla ludności cywilnej Woli. –Dziękuję, że pamięć na Woli cały czas trwa, że jest tak wiele miejsc pamięci, że się o nie dba – dziękował dziś Andrzej Duda.

  • Spotkania z warszawiakami

W drodze do Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda rozmawiał z warszawiakami, a także zatrzymał się, by posłuchać powstańczych piosenek w wykonaniu Ferajny z Hoovera.

 

 

  • „Warszawiacy Śpiewają (nie)zakazane piosenki”

Wieczorem w Muzeum Powstania Warszawskiego Prezydent uczestniczył w koncercie „Warszawiacy Śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Wspólnie z Chórem Warszawiacy i orkiestrą pod kierownictwem Jana Stokłosy śpiewano powstańcze piosenki – „Zośka”, „Siekiera, motyka”, „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Chłopcy silni jak stal”, „Warszawskie dzieci”.  Na zakończenie koncertu publiczność odśpiewała hymn Polski. Słychać było również okrzyki "Cześć i chwała bohaterom".

 

  • Okolicznościowa iluminacja 

Po zmierzchu na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona iluminacja upamiętniająca bohaterów warszawskiego zrywu. 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.