Czwartek, 13 lutego 2020

Spotkanie „Polska pomoc dla Australii”

Dzięki inicjatywie strażaków-ochotników z Poręby Spytkowskiej (woj. małopolskie) udało się zebrać ponad 420 tys. zł na rzecz odbudowy Parku Narodowego Kościuszki w Australii, który ucierpiał na skutek ostatnich tragicznych pożarów. – To dar serca, zorganizowany w myśl zasady „myśl globalnie, działaj lokalnie” – podkreślał Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania „Polska pomoc dla Australii”.

 

Prezydent zwrócił uwagę, że pomoc ma charakter obywatelski – 11 tysięcy osób złożyło się, by pomóc ratować przyrodę Parku Narodowego Kościuszki w Nowej Południowej Walii w Australii. – Parku, który jest drogi nam wszystkim Polakom, bo Tadeusz Kościuszko to nasz bohater narodowy. A odkrywca tamtych terenów Edmund Strzelecki to Polak, wielki badacz przyrody, geograf, który w tamtych terenach w Australii realizował swoją zawodową i życiową pasję, ale zarazem przyczynił się do rozwoju Australii – powiedział Andrzej Duda.

 

 

Zgromadzone fundusze zostaną przekazane Fundacji Parków Narodowych i Dzikiej Przyrody. Pomogą m.in. powrócić do zdrowia zwierzętom, które ucierpiały w zwiazku z pożarem.

 

Park Narodowy Kościuszki ma szczególne znaczenie dla Polaków i Polonii australijskiej. Pełni symboliczną rolę w historii stosunków polsko-australijskich. 

(KG)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.