Poniedziałek, 3 lutego 2020

Wizyta Prezydenta Francji [PL/ENG]

– Chciałbym, żeby współpraca pomiędzy naszymi państwami się zacieśniła; Francja jest jednym z najbliższych partnerów gospodarczych Polski – powiedział Prezydent Andrzej Duda po rozmowach z Emmanuelem Macronem. Francuski przywódca po raz pierwszy złożył dziś oficjalną wizytę w naszym kraju. 

 

 

Wśród tematów rozmów polityków znalazły się m.in. kwestie bezpieczeństwa militarnego i energetycznego oraz polityki klimatycznej. Poruszono też temat przyszłości Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście niedawnego Brexitu. 

ENGLISH VERSION >>>

 

– Rola Francji po dokonaniu się Brexitu w UE bez wątpienia ogromnie wzrasta – podkreślił Andrzej Duda. Wyraził jednocześnie zadowolenie, że w tym momencie Prezydent Francji kieruje swoje pierwsze kroki do Polski i podpisuje tę niezwykle ważną deklarację

 

– Tym samym daje sygnał swojego głębokiego zainteresowania naszą częścią UE, jej sprawami i w związku z tym również tym, w jaki sposób Unia będzie się nadal rozwijać, jaki będzie ten nowy kształt Unii – ocenił.  CAŁA WYPOWIEDŹ >>

 

Chodzi o dokumenty podpisane dziś w obecności Prezydentów: Program współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego oraz Deklaracja intencji między rządami Francji i Polski na rzecz wzmocnienia współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa. (ZAŁĄCZNIK NA DOLE STRONY)

 

 

Prezydent Francji zaprosił Prezydenta Polski jako gościa honorowego na obchody święta narodowego Francji 14 lipca, a Andrzej Duda zaprosił Emmanuela Macrona jako gościa honorowego na obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. 

 

– Chcielibyśmy to zaproszenie podkreślić uczestnictwem polskich żołnierzy w defiladzie w Paryżu i żołnierzy francuskich podczas warszawskich obchodów – poinformował Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. 

 

 

 

 

 

Prezydent Andrzej Duda sprezentował Prezydentowi Emmanuelowi Macronowi m.in. francuskojęzyczne wydania „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.