Czwartek, 11 lipca 2019

Upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej

– Jeżeli dzisiaj mówimy o budowaniu relacji pomiędzy naszymi narodami, pomiędzy narodem polskim a ukraińskim (…) to jedna rzecz jest pewna: potrzebujemy pamięci po to, żeby coś takiego, co wtedy się wydarzyło, nigdy więcej nie powtórzyło się pomiędzy naszymi państwami – mówił Prezydent Andrzej Duda po tym, jak upamiętnił ofiary ludobójstwa na Wołyniu.


Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej Prezydent złożył kwiaty przed Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej w Warszawie.

 

 

Prezydent przypomniał również, że rok temu, w 75. rocznicę tej tragedii, oddał hołd ofiarom Rzezi Wołyńskiej w symbolicznym miejscu nieistniejącej dziś polskiej wsi na Ukrainie.

 

Podczas uroczystości państwowych przy Grobie Nieznanego Żołnierza Prezydenta RP reprezentował Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Błażej Spychalski, który wraz z przedstawicielami rządu zapalił znicze przed tablicami upamiętniającymi miejsca samoobrony ludności polskiej przed atakami ukraińskich nacjonalistów.

 

Wieczorna iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego upamiętniła ofiary zbrodni w 1943 r.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.