Wtorek, 19 marca 2019

Finał XI edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”

– Uczciwe warunki pracy i płacy, uczciwe traktowanie pracowników i uczciwe traktowanie pracy i pracodawcy przez pracowników ma znaczenie absolutnie fundamentalne. To papierek lakmusowy nowoczesnej, dobrze rozwijającej się gospodarki, a w efekcie nowoczesnego, dobrze rozwijającego się i, mam nadzieję, coraz silniejszego państwa – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia wyróżnień w XI edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. To jedyny taki konkurs, w którym kandydatów do nagrody zgłaszają sami pracownicy. Organizowany jest przez NSZZ „Solidarność” pod honorowym patronatem Prezydenta RP.

 

O wyróżnienia podczas XI edycji konkursu ubiegało się 36 firm. Na posiedzeniu Komisji Certyfikacyjnej wyłoniono 22 laureatów, którzy z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy otrzymali dziś statuetki i certyfikaty. Są to:

 

Zakładowi pracy wyróżnionemu certyfikatem „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” przysługuje prawo posługiwania się nim przez okres trzech lat. W tym czasie nie można ponownie wystartować w konkursie. Można też stracić certyfikat w przypadku, gdy w firmie łamane będą prawa pracownicze i zasady dialogu społecznego.

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta podczas gali XI edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” Konkurs promuje pracodawców, którzy wyróżniają się w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe. Akcja nadawania certyfikatu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” zainicjowana została przez NSZZ „Solidarność” w 2007 r. Pierwszą edycję konkursu patronatem honorowym objął śp. Prezydent Prof. Lech Kaczyński. Od tamtej pory konkurs co roku odbywa się pod patronatem urzędującego Prezydenta RP, a uroczystość wręczenia certyfikatów ma miejsce w Pałacu Prezydenckim.
 

Jak podkreślił Prezydent Andrzej Duda, przez ostatnie 11 lat wyróżniono w ten sposób ponad dwieście firm; niektóre zdobywały laury nawet trzykrotnie. – Ogromnie jestem wdzięczny za to, że kreujecie Państwo w Polsce takie warunki pracy. Tym samym kreujecie gospodarkę, w której pracodawca jest przyjazny pracownikowi, a pracownik może pracować z tym większą satysfakcją i zapałem, wiedząc, że poprzez tę pracę buduje z jednej strony pomyślność swoją i swojej rodziny, a z drugiej strony pomyślność Rzeczypospolitej – zaznaczył Andrzej Duda.

 

 

 

Podczas uroczystości Prezydent zwrócił uwagę, że średnie wynagrodzenie w Polsce wzrasta, choć „jeszcze  nie wszędzie sytuacja jest taka, jak byśmy sobie marzyli”. – Są takie grupy zawodowe, które cały czas oczekują, że ich uposażenia zostaną podniesione – powiedział. Wskazał, że obecnie trwa dyskusja, czy oczekiwania i żądania tych grup są sprawiedliwe.

 

– Podzieliłbym to na dwa elementy: oczekiwania i żądania. Można dyskutować, czy żądania są sprawiedliwe i czy one rzeczywiście w takiej formule są w ogóle możliwe do spełnienia. I w takich terminach, jakie określili ci, którzy dzisiaj protestują. Ale z całą pewnością oczekiwania są usprawiedliwione. I co do tego także ja nie mam żadnych wątpliwości – zapewnił Andrzej Duda, wskazując, że ma na myśli oczekiwania płacowe nauczycieli.
 

– To nie są ludzie dobrze zarabiający. Są to ludzie zarabiający raczej niższe wynagrodzenia w naszym kraju, a wykonują przecież zadanie niezwykle ważne, które czasem jest także zadaniem ciężkim – bo to zależy także od tego, z jaką młodzieżą mają do czynienia – nieraz jest to zadanie bardzo trudne. Ale wszyscy wiemy, że przede wszystkim jest to praca niezwykle odpowiedzialna i że „takie będziemy mieli Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” i edukowanie – przypomniał i zaapelował, by obie strony sporu podeszły do sprawy „w sposób wyważony”.  Dodał, że wierzy, iż uda się osiągnąć kompromis „bez żadnej szkody dla dzieci i młodzieży”. 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.