Menu rozwijane

20 grudnia 2021

Solidarność dla Ukrainy wobec rosyjskich nacisków i prowokacji oraz sytuacja bezpieczeństwa w regionie – to główne tematy szczytu Trójkąta Lubelskiego, który odbył się w Hucie na Ukrainie. To także kolejna okazja do podkreślenia, że Polska i Litwa wspierają ukraińską integrację euroatlantycką. – Dzisiaj bezpieczeństwo Ukrainy i regionu jest sprawą fundamentalną. Sąsiedzi i NATO powinni wykazać determinację przy wzmacnianiu Ukrainy – mówił Prezydent RP. 

Razem z przywódcami Litwy i Ukrainy: Gitanasem Nausėdą i Wołodymyrem Zełenskim Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w szczycie Trójkąta Lubelskiego. Główny cel spotkania to udzielenie Ukrainie wsparcia w obliczu rosyjskich nacisków i prowokacji.

Nadzwyczajny szczyt Trójkąta Lubelskiego został zwołany na prośbę Wołodymyra Zełenskiego.

Na początku grudnia Prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy rozmawiali online; przyjęli wówczas wspólne oświadczenie z okazji 30–lecia niepodległości Ukrainy. Przywódcy solidarnie wyrazili sprzeciw wobec ataków hybrydowych ze strony białoruskiego reżimu i Moskwy, podkreślili także poparcie dla integralności Ukrainy.

Dziś Prezydenci podpisali tę WSPÓLNĄ DEKLARACJĘ

17__Andrzej_Duda_wieniec_miejsce_pamieci_Iwano_Frankowsk_20211220_JS__6562.jpg [634.05 KB]

Bezpieczeństwo Ukrainy jest kwestią fundamentalną. Nie wolno pozwolić na to, aby jakikolwiek skuteczny atak mógł zostać na Ukrainę przeprowadzony, trzeba czynić wszystko, aby takiemu atakowi zapobiec – podkreślił Prezydent RP podczas konferencji prasowej.

– W otaczającej nas przestrzeni mamy do czynienia z dwoma kryzysami. Pierwszy to kryzys graniczny wywołany przez reżim białoruski, wspierany z Moskwy; atak ten jest odpierany przez naszych funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji, wspieranych przez wojsko – mówił Andrzej Duda, akcentując, że jest także problem Litwy, bo i na litewską granicę „migranci byli brutalnie pchani”. – W każdym przypadku były to próby przełamania granicy w niedozwolonych miejscach. – Drugi problem dotyczy intensyfikacji obecności militarnej oddziałów rosyjskich w pobliżu granicy rosyjsko–ukraińskiej i białorusko–polskiej. Te działania niepokoją nie tylko nas, ale i naszych sojuszników z NATO – dodał.

Może Cię zainteresować Konferencja prasowa Prezydentów Trójkąta Lubelskiego

Andrzej Duda przypomniał, że w ciągu ostatnich tygodni rozmawiał z Sekretarzem Generalnym NATO, a także w formacie B9 z Prezydentem USA Joe Bidenem i naszymi partnerami z zachodu Europy. – Nasza polityka jest aktywna i wierzę, że w jej wyniku uda nam się zbudować silną platformę bezpieczeństwa – podsumował.

Może Cię zainteresować Rozmowa Prezydentów Polski, Ukrainy i Litwy Wspólna Deklaracja Prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy [PL/EN] Prezydenci Litwy, Polski i Ukrainy wzywają do sankcji na Rosję

W drodze na spotkanie z Prezydentami Ukrainy i Litwy Prezydent Andrzej Duda zatrzymał się w Czarnym Lesie przy mogile upamiętniającej przedstawicieli polskiej inteligencji zamordowanych w Stanisławowie i okolicach w czasie II wojny światowej. Odwiedził także Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano–Frankiwsku – miejsce edukacji i integracji dla Polaków mieszkających na Ukrainie.


Trójkąt Lubelski jest formatem współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą. Powołany został w 2020 r., a jego celem jest pogłębianie współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej tych państw oraz wspieranie euroatlantyckich dążeń Ukrainy.