Menu rozwijane

13 kwietnia 2022

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Prezydentami Estonii Alarem Karisem, Łotwy Egilsem Levitsem i Litwy Gitanasem Nausėdą złożyli wizytę w Ukrainie, gdzie spotkali się z Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. ENGLISH VERSION >>

07_PAD_Ukraina_20220413_JSZ_3845.jpg [262.47 KB]

– Przybyliśmy dzisiaj do Kijowa, by stanąć obok prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, uścisnąć go i powiedzieć, że go podziwiamy – jego bohaterstwo, twardość w obronie kraju jego i jego współpracowników, wszystkich ukraińskich żołnierzy, którzy na co dzień walczą i oddają życie w obronie swojej ojczyzny – tak jak zapowiadał pan prezydent, bohatersko i bez ani jednego kroku w tył.

– Nie sposób tego zrozumieć. To nie jest wojna. To jest terroryzm, to jest złamanie reguł prawa wojennego – mówił Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji prasowej pięciu prezydentów. – W XXI wieku zabijanie kobiet i dzieci, bombardowanie bloków mieszkalnych, wysyłanie żołnierzy, by mordowali cywilów to okrucieństwo i bandytyzm. Dla tych, którzy łamią reguły, nie ma miejsca w społeczności międzynarodowej. 

W związku z tym – jak mówił Andrzej Duda – wszelkie sankcje nakładane na Rosję muszą być „sankcjami wykluczającymi”.

– Dlatego cały czas tutaj z Kijowa, z tych miejsc na Ukrainie, które w tak straszliwy sposób doświadczyły rosyjskiej agresji musi płynąć apel do wspólnoty międzynarodowej, że ten sprzeciw musi być absolutny, twardy i zdecydowany. Rosja nie może być akceptowana i jej władze nie mogą być akceptowane. Nie prowadzi się dialogu z tymi, którzy łamią wszystkie reguły – powiedział.


14_PAD_Ukraina_20220413_JS__2383.jpg [380.36 KB]
Prezydent Duda podkreślił także, że „sprawcy tych zbrodni odpowiedzialni nie tylko bezpośrednio, ale także i pośrednio ci, którzy wydali rozkazy; ci, którzy dali przyzwolenie na mordowanie, na zabijanie, na bombardowanie cywilów, muszą zostać ukarani przez międzynarodowe trybunały”.

CAŁA WYPOWIEDŹ>>

018_Andrzej_Duda_prezydenci_B3_Ukraina_wizyta_20220413_JSZ_3385.jpg [404.61 KB]

– Naszym celem jest wsparcie Prezydenta Zełenskiego oraz obrońców Ukrainy w decydującym dla tego kraju momencie – podkreślał Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, który wraz z Szefem BBN Pawłem Solochem i wiceministrem spraw zagranicznych Marcinem Przydaczem, uczestniczył w tym wyjeździe.

Państwa bałtyckie są naszymi kluczowymi partnerami w sprawach bezpieczeństwa w regionie. Wspólnie postanowiliśmy, że pojedziemy do Kijowa razem. Polska jest organizatorem wizyty i wraz z Ukrainą zapewnia jej logistykę i bezpieczeństwo – dodał Szef BPM.

008_Andrzej_Duda_prezydenci_B3_Ukraina_wizyta_20220413_JSZ_3211.jpg [448.48 KB]

Wizyta Prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii jest pierwszą wizytą głów państw w ukraińskiej stolicy od początku rosyjskiej agresji. Prezydenci Duda i Nausėda ostatni raz widzieli się tu z Wołodymyrem Zełenskim dzień przed wybuchem wojny.

Przed spotkaniem z Prezydentem Ukrainy, Andrzej Duda, Alar Karis, Egils Levits i Gitanas Nausėda odwiedzili podkijowskie miejscowości zniszczone przez rosyjskie wojska.

011_Andrzej_Duda_prezydenci_B3_Ukraina_wizyta_20220413_JSZ_3228.jpg [548.81 KB]

278148033_1984046638433403_6137120212448992168_n.png [567.71 KB]

Podczas porannego briefingu Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot podkreślił, że Prezydenci Polski, Estonii, Litwy i Łotwy udali do Kijowa ze wsparciem politycznym i symbolicznym dla walczącej o wolność i niepodległość Ukrainy.  

Polska pod przywództwem Prezydenta Andrzeja Dudy od dłuższego czasu pełni rolę lidera regionu wspierając i koordynując działania wszystkich krajów regionu, ale jednocześnie szanując ich suwerenność i równość – zaznaczył Minister Szrot.

Może Cię zainteresować Rzeszów. Szczyt liderów Polski i państw bałtyckich Andrzej Duda w stałym kontakcie z Wołodymyrem Zełenskim Rozmowa z Prezydentem Ukrainy Spotkanie Prezydentów Polski i USA [PL/EN] Stand Up For Ukraine – Razem dla Ukrainy 9 kwietnia w Warszawie [PL/EN] Andrzej Duda: Ukraina może liczyć na wsparcie Polski

Wczoraj wieczorem w Rzeszowie Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy, a także Minister Spraw Zagranicznych Estonii Eva–Maria Liimets spotkali się na nadzwyczajnym szczycie, którego celem było wyrażenie solidarności z Ukrainą.