Menu rozwijane

22 września 2022

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką uczestniczyli w uroczystościach pogrzebowych Edwarda Mosberga. W uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz dialogu polsko–żydowskiego i rozwijaniu współpracy między narodami, za pielęgnowanie pamięci i popularyzowanie prawdy o Holokauście Prezydent RP zdecydował o nadaniu zmarłemu Orderu Zasługi RP. 

– Na wieść o odejściu Edwarda Mosberga, którą otrzymałem dzisiaj rano, zdecydowałem, że jako Prezydent RP odznaczam go Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, najwyższym polskim odznaczeniem w tej klasie. Odznaczenie zostanie przekazane córkom Pana Edwarda. Proszę, żeby zostało w rodzinie na pamiątkę – powiedział Andrzej Duda podczas ceremonii pożegnania w New Jersey.

– To jest odznaczenie za to, jak wielkim był Żydem, Polakiem, jak niezwykłe dawał świadectwo o naszej skomplikowanej historii, jak był mężny i jak bardzo kochał mój kraj, Polskę, o którym mówił, że jest to także jego kraj – podkreślił Prezydent.

Andrzej Duda przyznał, że spotkanie z Edwardem Mosbergiem było w planach trwającej właśnie wizyty w Nowym Jorku. 

 

Edward Mosberg był polskim Żydem ocalonym z Holokaustu, zaangażowanym w rozwijanie dialogu polsko–żydowskiego. Urodził się 6 stycznia 1926 r. w Krakowie. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. Większość jego najbliższych została zgładzona w Holokauście. W 1951 r. wyjechał do Nowego Jorku. Mieszkał w New Jersey.

Może Cię zainteresować Prezydent uhonorował Edwarda Mosberga [PL/ENG] Spotkanie z Edwardem Mosbergiem Marsz Żywych z udziałem Prezydenta [PL/EN/HEBR] Przywódcy Polski i Izraela na Marszu Żywych [PL/EN]