Menu rozwijane

20 września 2022

Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w USA w związku z odbywającym się w Nowym Jorku Zgromadzeniem Ogólnym ONZ to okazja do spotkań bilateralnych i rozmów ze światowymi przywódcami.

We wtorek Prezydent RP spotkał się z Królem Jordanii Abdullahem II. Przywódcy rozmawiali o wojnie na Ukrainie, niepokojach na Bliskim Wschodzie i kryzysie żywnościowym.

– Omawialiśmy tematy związane z napaścią Rosji na Ukrainę, także z bliskowschodniego punktu widzenia – mówił później Prezydent na briefingu dla mediów, dodając, że tematem rozmowy były także rosyjskie wpływy w Syrii. 

03__Andrzej_Duda_Abd_Allah_II_ibn_Husajn_Abdullah II_Król_Jordanskiego_Krolestwa_Haszymidzkiego-_20220920_JSZ_7135.jpg [580.71 KB]

Następnie Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro. W trakcie spotkania podpisano umowę ws. eliminowania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz zapobieganiu uchylania się i unikania opodatkowania, a także umowę o wymianie i wzajemnej ochronie informacji niejawnych.

– Mam nadzieję, że będzie to także impuls do dalszej współpracy gospodarczej między Polską a Brazylią – skomentował później Prezydent RP. 

Podkreślił, że oprócz kwestii dwustronnych, wiele miejsca w rozmowie poświęcono wojnie na Ukrainie. – Akcentowałem konieczność przestrzegania prawa międzynarodowego, konieczność odzyskania przez Ukrainę kontroli nad swoimi uznanymi międzynarodowo granicami – poinformował Andrzej Duda.

12__Andrzej_Duda_Jair_Bolsonaro_Prezydent_Brazylii_20220920_JSZ_7273.jpg [681.10 KB]

Andrzejowi Dudzie towarzyszyli w delegacji m.in. Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau, Stały Przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski oraz prezydenccy ministrowie Małgorzata Paprocka i Jakub Kumoch.

Po konferencji prasowej Prezydent RP spotkał się z przywódcami państw bałtyckich: Prezydentem Estonii Alarem Karisem, Prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą oraz Prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem.

23__Andrzej_Duda_Prezydencki_Panstw_Baltyckich_20220920_JSZ_7938.jpg [602.55 KB]

Ponadto Prezydent RP rozmawiał dziś z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem, Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, Prezesem Banku Światowego Davidem Malpassem oraz Przewodniczącym ZO ONZ Csabą Körösim.

Jak zapowiadał Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, zarówno wystąpienie Andrzeja Dudy na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, jak i jego spotkania będą skupione na sprawach związanych z wojną na Ukrainie i przede wszystkim jej globalnym wymiarem.

– Wybrano przede wszystkim państwa pozaeuropejskie, z którymi trzeba rozmawiać nt. trwającego kryzysu na Ukrainie – mówił prezydencki minister. Zwrócił przy tym uwagę, że podczas niedawnej rozmowy z Prezydentem USA Joe Bidenem liderzy zachodu zgodzili się, że za mało rozmawia się z państwami pozaeuropejskimi. – Trzeba się spotykać, trzeba tłumaczyć nasze stanowisko, bo tylko wtedy możemy liczyć na pełną solidarność w obliczu tego, co się dzieje – dodał.

W Nowym Jorku Prezydent Andrzej Duda uczestniczył dziś także w szczycie na temat bezpieczeństwa żywnościowego organizowanym przez USA, UE oraz Unię Afrykańską i Hiszpanię. Podczas spotkania Andrzej Duda również rozmawiał z przywódcami innych krajów – m.in. z Prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem, Prezydentem Kazachstanu Kasymem Żomartem–Tokajewem, Premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem, Premier Danii Mette Frederiksen i Premier Nowej Zelandii Jacindą Ardern.

Może Cię zainteresować Prezydent RP gościł Króla Jordanii 77. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ

___________________________________

Pozostałe informacje o wizycie Prezydenta RP i Małżonki w Stanach Zjednoczonych: