Menu rozwijane

05 maja 2022

W obecności Prezydentów Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy  otwarto polsko–litewską inwestycję – interkonektor gazowy łączący systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy i, w efekcie, pozostałych krajów bałtyckich. – To gotowa odpowiedź na szantaż Rosji – podkreślił Prezydent RP. 

ENGLISH VERSION>>

Andrzej Duda akcentował, że gazociąg „wzmacnia nasze bezpieczeństwo”. – Uruchamiamy wspólne dzieło, które nie jest spóźnione – jest na czas. Dzieło, które nie naprawia a buduje, łączy Polskę i Litwę, łączy Europę i wzmacnia nasze bezpieczeństwo. Cieszę się, że ten interkonektor będzie nam służył i w istotnym stopniu zapewniał dywersyfikację nam i innym krajom Unii Europejskiej – mówił Andrzej Duda.

CAŁE WYSTĄPIENIE >>>

W uroczystości w Jauniūnai wzięli udział, obok Prezydentów Polski i Litwy, również Prezydent Łotwy Egils Levits oraz unijna komisarz ds. energii Kadri Simson.

06__Andrzej_Duda_otwarcie_Gazowego_Interkonektora_Polska_Litwa__20220505_JS__6262.jpg [465.26 KB]

Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy oraz komisarz ds. energii UE spotkali się następnie z mediami. Andrzej Duda podkreślił, że otwarcie interkonektora gazowego GIPL to „widoczny znak doskonałych relacji polsko–litewskich”.

Dzięki nowemu połączeniu gazowemu Polska zyskuje dostęp do terminala LNG „Independence”, który znajduje się na Litwie w Kłajpedzie.  

Stronami projektu są polski operator GAZ–SYSTEM S.A. i AB Amber Grid – operator litewskiego systemu przesyłowego. Połączenie systemów przesyłu gazu zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej kwotą blisko 300 mln EUR.

07__Andrzej_Duda_otwarcie_Gazowego_Interkonektora_Polska_Litwa__20220505_JSZ_6738.jpg [726.94 KB]

Podczas wizyty na Litwie Prezydent Andrzej Duda odwiedził też Wilno, gdzie m.in. złożył kwiaty przy mauzoleum Matki i Serca Syna oraz w Kaplicy Powstańców Styczniowych na Cmentarzu na Rossie.

Może Cię zainteresować Litwa. Prezydent odwiedził Wilno W czwartek wizyta Prezydenta na Litwie P. Soloch: Bezpieczeństwo energetyczne tematem wizyty Prezydenta na Litwie

Lokalizacja