Menu rozwijane

21 września 2022

Prezydent Andrzej Duda drugi dzień wizyty w Nowym Jorku rozpoczął od spotkania z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem. Tematem spotkania była rosyjska agresja na Ukrainę i jej skutki, w tym wywoływany przez Rosję kryzys żywnościowy. 

Następnie rozmawiał z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców Filippo Grandim.

005_Andrzej_Duda_Filippo_Grandi_uchodzcy_20220921_JS__9095 (4).jpg [270.34 KB]

W Nowym Jorku Prezydent RP bierze udział w 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wczoraj wygłosił wystąpienie podczas debaty generalnej, a dziś wysłuchał przemówienia Prezydenta USA Joe Bidena. – Uważam, że to było bardzo mądre wystąpienie, dobrze się stało, że Prezydent USA nie dał się on sprowokować słowom Władimira Putina. Joe Biden podkreślił, że polityka, jaką do tej pory Stany Zjednoczone realizują wobec Ukrainy jest słuszna i będzie utrzymana – mówił Andrzej Duda dziennikarzom w Nowym Jorku. 

Prezydent podkreślał, że Ukraina musi wrócić do swoich uznanych międzynarodowo granic, żeby gwarancje pokoju były przywrócone i wzmocnione.

– Dla nas Polaków i dla każdego, kto na to patrzy, sprawa jest jasna: jeżeli pokój na świecie ma być utrzymany, jeżeli kraje demokratyczne w otoczeniu Rosji mają nadal istnieć i narody mają realizować swoje prawo do życia w wolności, to rosyjska agresja i jej ambicje imperialne muszą zostać zatrzymane – mówił. 

– A zatrzymane mogą zostać tylko w ten sposób, że Rosja zostanie z Ukrainy wyparta – przekonywał.

011_Andrzej_Duda_ONZ_briefing_media_NY_20220921_PK1_1918.jpg [319.68 KB]

Andrzej Duda spotkał się też z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem, Zastępcą Sekretarza Generalnego ONZ Sandą Ojiambo, przedstawicielami sektora prywatnego United Business for Ukraine oraz rozmawiał z Dyrektorem Wykonawczym Światowego Programu Żywnościowego Davidem Beasley’em.

Ponadto wieczorem Prezydent Duda spotkał się z Prezydentem Turcji Recepem Tayyıpem Erdoğanem. 

Na zakończenie dnia Prezydent Andrzej Duda i Małżonka wzięli udział w recepcji powitalnej dla Szefów Delegacji i Głów Państw wydawanej przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Josepha Bidena i Małżonkę.

______________________________________________

Pozostałe informacje o wizycie Prezydenta RP i Małżonki w Stanach Zjednoczonych: