Wtorek, 15 września 2015

Prezydent w Londynie: Mamy szerokie pole do współpracy

Uchodźcy, bezpieczeństwo militarne i energetyczne - to najważniejsze tematy wtorkowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Davidem Cameronem w Londynie.

Po spotkaniu prezydent powiedział dziennikarzom, że rozmowa dotyczyła ważnych spraw europejskich, m.in. problemu uchodźców. - Zgodziliśmy się, że trzeba przede wszystkim zwalczać przyczyny tego, co powoduje, że ci ludzie zmierzają do Europy - oświadczył Andrzej Duda.
    
Prezydent dodał, że z premierem Cameronem rozmawiał także o bezpieczeństwie militarnymi i energetycznym. - Premier zgodził się ze mną, że konieczny jest rozwój infrastruktury NATO, w Europie Środkowo-Wschodniej także, czyli wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu - powiedział.  Zobacz także: "Polacy są patriotami przywiązanymi do jedności europejskiej"    

- Oceniam to spotkanie jako bardzo dobre, w bardzo dobrej atmosferze, mamy szerokie pole do współpracy - stwierdził prezydent Duda.

 

Jak relacjonował prezydent, premier Cameron powiedział, że bardzo szanuje Polaków, którzy pracują w Wielkiej Brytanii za ich pracowitość. - Prosiłem, żeby wzmacniać w społeczeństwie brytyjskim szacunek do Polaków, który został w ogromnym stopniu zbudowany przez tak zwaną starą imigrację, polskich żołnierzy, którzy walczyli ramię w ramię z żołnierzami brytyjskimi w czasie II wojny światowej - dodał Andrzej Duda.

Przypomniał, że we wtorek w Londynie obchodzono 75. rocznicę Bitwy o Anglię. - Tutaj cały czas pamięta się o tych wielkich zasługach polskich żołnierzy, o ich bohaterstwie w obronie nieba nad Londynem i Wielką Brytanią. Mam nadzieję, że ten szacunek nadal będzie - podkreślił prezydent, który uczestniczył w rocznicowych uroczystościach.

 

 

Przed południem w Pałacu Buckingham polską Parę Prezydencką w imieniu królowej podejmował książę Edward. W londyńskiej katedrze św. Pawła odprawione zostało nabożeństwo z okazji 75. rocznicy Bitwy o Anglię. Oprócz polskiego prezydenta uczestniczyli w nim m.in. premier David Cameron i książe Edward.

 

Awanse dla uczestniczek Powstania

 

Wieczorem Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego Andrzej Duda wręczył awanse na wyższe stopnie oficerskie uczestniczkom Powstania Warszawskiego mieszkającym w Wielkiej Brytanii. Awans otrzymały łączniczki i sanitariuszki Powstania: Marzenna Schejbal, Maria Stapf, Hanna Tarkowska i Halina Kwiatkowska.

 

W imieniu awansowanych głos zabrała Marzenna Schejbal. - Choć walka o wolną Polskę w Powstaniu Warszawskim toczyła się ponad 70 lat temu, nigdy nie zabiegałyśmy o awanse. Żyjąc poza granicami kraju zawsze pamiętałyśmy o naszych koleżankach i kolegach, którzy pozostali w Polsce, w trudnych warunkach - powiedziała.

      Zobacz także: "Polscy lotnicy dali dowód wielkiego bohaterstwa" Spotkanie prezydenta z przedstawicielami mediów polonijnych

- Dla mnie to kwestia sprawiedliwości dziejowej, uczciwości Rzeczypospolitej wobec swoich najlepszych obywateli. Panie miały po 20 lat, czasem mniej. Dla Polski postawiły panie wszystko na jedną kartę, zaryzykowały życiem dla wolności naszego państwa, ochrony życia swoich kolegów - powiedział prezydent, wręczając awanse.
 
Prezydent podkreślił, że Instytut Sikorskiego od 70 lat stanowi ostoję polskości i historii naszego kraju.
    
- To tutaj znajduje się dokumentacja polskiego czynu zbrojnego na wszystkich frontach II wojny światowej. To tutaj są przechowywane pamiątki po generale Władysławie Sikorskim, tutaj przychodzą dzisiaj młodzi Polacy - mówił.
    
Wspomniał czasy PRL, gdy w Wielkiej Brytanii działał rząd na uchodźstwie. - To tutaj krzewiono polskość, starano się odbudowywać, w miarę możliwości, odbudowywać wolność. Ci wszyscy, którzy tutaj działali, przyczynili się bez wątpienia do tego, że Polska zdołała odzyskać suwerenność. Dziękuję dzisiaj za to - powiedział Andrzej Duda.

Zobacz także: Prezydent: Dziękuję za gościnę wobec pokoleń Polaków
Na koniec wizyty polski prezydent spotkał się w Lancaster House z polskimi weteranami II wojny światowej mieszkającymi w Wielkiej Brytanii.  (inf. własna, PAP)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.