Poniedziałek, 14 września 2015

"Polscy lotnicy dali dowód wielkiego bohaterstwa"

Od złożenia wieńca pod Polish War Memorial, londyńskim pomnikiem ku czci polskich lotników pomagających aliantom podczas II wojny światowej, prezydent Andrzej Duda rozpoczął w poniedziałek dwudniową wizytę w Wielkiej Brytanii.


Monument wzniesiono z inicjatywy polskiego stowarzyszenia Polish Air Force Association. Został odsłonięty koło bazy RAF Northolt w 1948 roku.


Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedził, przylegający do pomnika, Polski Park Pamięci (The Polish War Memorial Remembrance Garden), który ma na celu uczczenie pamięci o polskich uczestnikach Bitwy o Wielką Brytanię. Parę Prezydencką przywitała grupa kilkudziesięciu Polaków mieszkających w Londynie. Wielu z nich miało biało-czerwone flagi. "Andrzej Duda, nasz prezydent" - skandowali.


W poniedziałek wieczorem Andrzej Duda spotkał się także z kilkusetosobową reprezentacją młodej Polonii zamieszkującej Wyspy.

 

Podczas spotkania z Polonią w ambasadzie RP w Londynie podkreślił, że odbudowywanie narodowej wspólnoty powinno polegać także na budowie poczucia wspólnoty z Polakami mieszkającymi za granicą. Zapowiedział, że jako prezydent będzie słuchał głosu Polaków mieszkających poza krajem.


Prezydent zaznaczył, że jego wizyta w Wielkiej Brytanii ma symboliczny sens, ponieważ odbywa się w 75. rocznicę Bitwy o Anglię, w której – jak mówił – polscy lotnicy dali pokaz wspaniałego wyszkolenia i dowód wielkiego bohaterstwa. - Co zostało zapamiętane im i całemu polskiemu narodowi. Zostawili po sobie w Wielkiej Brytanii, Londynie bardzo dobre wspomnienie, często wdzięczność w sercach Anglików za to, że dzielnie bronili wolności i ich kraju – podkreślił.


Prezydent dodał, że dzięki nim wielu obywateli Zjednoczonego Królestwa szanuje Polskę i Polaków. - Przez to wspomnienie Państwo, którzy tu przyjechali wiele lat później, są tu często dobrze przyjmowani – dodał zwracając się do przedstawicieli Polonii.


Prezydent przypomniał swoją wizytę w Londynie z marca, z czasu kampanii wyborczej, podczas której spotkał się z Polakami mieszkającymi w brytyjskiej stolicy. Rozmawiał z rodzinami, które od wielu lat mieszkają w Wielkiej Brytanii, a ich dzieci urodziły się w tym kraju. Rozmawiał także z młodymi Polakami, którzy wyjechali do Londynu po przystąpieniu Polski do UE w 2004 roku oraz z kombatantami i zasłużonymi działaczami emigracyjnymi.


- Mówiłem wtedy, że chciałbym, żebyście Państwo mogli wrócić do Polski(…)Nie wyjechaliście, bo chcieliście opuścić swoją ojczyznę. Wyjechaliście dlatego, że nie mieliście w naszym kraju w Polsce warunków do tego, żeby się rozwijać, żeby znaleźć pracę, czy żeby znaleźć pracę, która jest w godny sposób płatna, żeby można było zrealizować swoje ambicje życiowe, oczekiwania, czy na godnym poziomie utrzymać rodzinę – powiedział prezydent.


Dodał, że zadaniem rządzących w Polsce jest, aby podobne warunki pracy stworzyć w naszym kraju. - Wierzę w to, że w naszym kraju taka zmiana jest możliwa. Po raz kolejny powtarzam, że będę czynił wszystko, jako prezydent, aby takie dobre zmiany nastąpiły – powiedział.


Dziękował Polakom mieszkającymi na Wyspach za aktywność polegającą na krzewieniu polskości. Mówił też o sytuacji polskiego szkolnictwa w Wielkiej Brytanii, często społecznego. - Słyszałem o wielu problemach. Rozmawialiśmy o statusie nauczycieli, sytuacji uczniów, legitymacjach szkolnych, czy zdobyte tutaj w polskich szkołach wykształcenie będzie uznawane w naszym kraju. To bardzo ważne zagadnienia, które, wierzę, niedługo będą rozwiązane. Cały czas o tym pamiętam - zapewnił.


Prezydent podkreślił że odbudowywanie polskiej wspólnoty powinno polegać także ”na budowie poczucia wspólnoty Polaków mieszkającymi w kraju z Polakami mieszkającymi za granicą”. - To wzmacnianie możliwości działania naszych Polaków poza granicami – dodał.


Przypomniał, że w Kancelarii prezydenta powstało biuro ds. kontaktów z Polakami za granicą. - Chciałbym zapewnić, że będziemy wsłuchani w Państwa głos, że będzie kontakt. Będziemy starali się ze wszystkich sił realizować państwa oczekiwania. Chciałbym, żeby Polska bardziej wyszła poza swoje granice – powiedział prezydent.


Prezydent zaznaczył, ze Polacy w Wielkiej Brytanii są uczciwi, pracowici i „potrafią dać wielką wartość innym społeczeństwom”.


Prezydent, razem żoną Agatą i przedstawicielami Kancelarii Prezydenta, rozmawiał następnie przez kilkadziesiąt minut z przybyłymi na spotkanie, w tym z przedstawicielami najważniejszych mediów polonijnych.  Zobacz także: W poniedziałek prezydent z wizytą w Wielkiej Brytanii

 

(PAP, inf. własna)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.