Poniedziałek, 12 października 2020

Polityczne spotkania Prezydenta w Kijowie [PL/EN]

Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski podpisali wspólną deklarację, podkreślając znaczenie polsko-ukraińskich stosunków dwustronnych, które mają charakter partnerstwa strategicznego. Wyrazili też wolę ich wszechstronnego rozwoju na rzecz naszych społeczeństw i gospodarek. 

 

– Podkreślamy poszanowanie przez Rzeczpospolitą Polską i Ukrainę prawa międzynarodowego oraz podstawowych zasad stosunków międzynarodowych, wzywając jednocześnie do zakończenia nielegalnej okupacji Autonomicznej Republiki Krym oraz trwającej agresji na Donbasie – napisali Prezydenci w deklaracji. CAŁY TEKST DEKLARACJI >>>

ENGLISH VERSION >>

 

 

Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z Prezydentem Ukrainy wskazywał, że podpisana deklaracja w jasny sposób określa dalszą współpracę polsko-ukraińską. – Pokazuje ona nasz stosunek do bieżących relacji pomiędzy Polską i Ukrainą w tych właśnie kwestiach najważniejszych, poczynając od spraw gospodarczych poprzez kwestie polityczne i związane z zagadnieniami bezpieczeństwa jakże ważnymi dzisiaj w tej współczesności, w której żyjemy, aż poprzez kwestie historyczne, które wierzę w to głęboko będą prowadziły nasze narody ku pogłębianiu się więzi dobrosąsiedzkich i przyjaznych – akcentował.

CAŁA WYPOWIEDŹ>>

 

 

Andrzej Duda podkreślał też, że Polska „stoi przy Ukrainie w kwestii jej granic”. – Stoimy na stanowisku jednoznacznym, że Krym jest dzisiaj okupowany i w ten sposób mówimy wszędzie: nie tylko tutaj w Kijowie, nie tylko w Warszawie, ale także na forum międzynarodowym – zapewnił. 

 

 

Ponadto, w obecności Prezydentów PGNiG podpisało z ukraińskim Funduszem Mienia Państwowego umowę poufności, co umożliwi zaangażowanie się w proces prywatyzacji ukraińskiego sektora.

  • Spotkania z Przewodniczącym Rady Najwyższej oraz z Premierem 

Po południu Andrzej Duda spotkał się z Przewodniczącym Rady Najwyższej Dmytro Razumkowem. 

 

 

Rozmawiał też z Premierem Denysem Szmyhalem.

 

 

  • Pomnik Anny Walentynowicz w Kijowie

Przed budynkiem polskiej ambasady w Kijowie Prezydent Andrzej Duda odsłonił pomnik Anny Walentynowicz, legendy „Solidarności”, która 91 lat temu urodziła się niedaleko Równego na Wołyniu. Prezydentowi towarzyszył jej wnuk Piotr Walentynowicz.

 

 

– Annie Walentynowicz należą się pomniki nie tylko w każdej polskiej przestrzeni. Była pomiędzy dwoma światami: pomiędzy światem Rzeczypospolitej i Ukrainy, gdzie także byli jej bliscy – mówił Andrzej Duda, podkreślając, że pomnik symbolizuje solidarność między narodami polskim i ukraińskim. 
WYSTĄPIENIE >>

 

  • Hołd dla Ofiar Wielkiego Głodu 1932-33

Rano Prezydent złożył symboliczny koszyk z kłosami pszenicy przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu z lat 1932-1933.

 

 

  • Zapalenie znicza przed Krzyżem Bohaterów Niebiańskiej Sotni

 

  • Spotkanie z żołnierzami Wojsk Specjalnych

Podczas wizyty w Kijowie Prezydent Andrzej Duda odznaczył polskich żołnierzy Wojsk Specjalnych realizujących w ramach sojuszniczej współpracy działania szkoleniowe na Ukrainie.

 

 

WIĘCEJ:

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.