Czwartek, 3 października 2019

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej [PL/ENG]

Zobacz także: Prezydent Duda na V4 w Czechach W Czechach zakończyło się dwudniowe spotkanie głów państw Grupy Wyszehradzkiej. 

 

Budżet UE, brexit, polityka ochrony klimatu i bezpieczeństwo energetyczne, a także akcesja do Unii Europejskiej krajów Bałkanów Zachodnich –  to główne tematy rozmów Prezydentów Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Drugiego dnia obrad do przywódców V4 dołączyli Prezydenci Słowenii i Serbii. 

 

 

English version>>>

 

 

– Jesteśmy zwolennikami otwartych drzwi do UE. Uważamy, że jest to jedyna droga do tego, by Europa mogła się spokojnie i pokojowo rozwijać – mówił po zakończeniu szczytu Prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że jeszcze w październiku zostaną określone jasne kryteria dla Macedonii Północnej i Albanii.  CAŁE WYSTĄPIENIE >>

 

W maju tego roku Prezydent wziął udział w szczycie Procesu Brdo-Brijuni, czyli  spotkaniu państw Europy Południowo-Wschodniej, a w lipcu Polska była gospodarzem kolejnego szczytu Procesu Berlińskiego. 

 

 

 

Podczas tegorocznego szczytu państw Grupy Wyszehradzkiej na zamku w Lanach Prezydent Andrzej Duda wziął udział w trzech sesjach plenarnych. Już pierwszego dnia przywódcy uzgodnili, że jedność Europy i spójność budżetowa to nowa agenda polityczna V4 w UE. 

 

Jedną z głównych osi działalności V4 w Unii w najbliższych latach będzie także promowanie koncepcji sprawiedliwej transformacji w polityce klimatycznej.

 

– Czyli takiej, która dążąc do lepszego wykorzystania innych niż tradycyjne źródła energii, zachowa przede wszystkim miejsca pracy, będzie brała pod uwagę także poparcie społeczne, konsekwencje społeczne zmian, które mają nastąpić w gospodarce, także dotyczące poziomu życia, cen prądu – to wszystko musi być razem splecione, żeby mówić o sprawiedliwej polityce klimatycznej – wyjaśnił Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

 

 

 

W środę wieczorem w Pradze Prezydent spotkał się z polskimi przedsiębiorcami i inwestorami działającymi nad Wełtawą. Obroty handlowe pomiędzy Polską a Czechami wynoszą ponad 20 miliardów euro rocznie, a Czechy są drugim najpopularniejszym krajem dla polskich inwestorów.

 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.