Czwartek, 21 września 2017

Wizyta w West Point [PL/ENG]

Trzeci dzień wizyty w USA Prezydent Andrzej Duda rozpoczął od wizyty w Akademii Wojskowej West Point i spotkania z jej rektorem gen. broni Robertem L. Caslenem. Prezydent wygłosił również wykład dla kadetów Akademii. 

 

West Point to amerykańska uczelnia wojskowa mieszcząca się w byłym forcie wojsk lądowych USA. Akademia jest położona w mieście West Point nad rzeką Hudson, kilkadziesiąt kilometrów na północ od Nowego Jorku. Jest to najstarsza instalacja wojskowa w Stanach Zjednoczonych o powierzchni ok. 65 km kwadratowych. Miejsce na konstrukcję fortu wybrał Georg Washington, a fortyfikacje zaprojektował Tadeusz Kościuszko.

 

 

Ceremonia powitania odbyła się na dziedzińcu Taylor Hall. Orkiestra kadetów odegrała hymny Rzeczpospolitej Polskiej i USA.Prezydent wygłosił tego dnia wykład dla kadetów na temat historii, a także obecnego stanu relacji polsko-amerykańskich, a wcześniej złożył wieniec pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

 

Zobacz także: Wizyta prezydenta w USA Prezydent do Polonii w USA: Pomogliście Polsce wejść do NATO [PL/ENG] Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski zaznaczył, że to pierwszy wykład polskiego prezydenta w West Point. Minister Szczerski zapowiadał, że wykład będzie dotyczył "wspólnej historii polsko-amerykańskiej, opartej o biografię Kościuszki, ale także współczesnych wyzwań bezpieczeństwa międzynarodowego i konieczności utrzymania współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie bezpieczeństwa globalnego".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prezydent Andrzej Duda otworzył w West Point ekspozycję poświęconą Ryszardowi Kuklińskiemu. Gromadzi ona ponad 200 różnych eksponatów, w tym plany ataku Układu Warszawskiego na zachód Europy. Prezydent zainaugurował oficjalnie wystawę prezentowaną w kampusie Akademii "Generał Kukliński - Polska Samotna Misja" w towarzystwie rektora West Point gen. Roberta L. Caslena. Jest ona rozszerzeniem ekspozycji pokazywanej wcześniej w Polsce.

 

Składa się na nią ponad 200 fotografii, map i dokumentów ilustruje obecność wojsk sowieckich w Polsce, a także życie Kuklińskiego i tajniki jego pracy wywiadowczej. Zawiera szczegółowe plany ataku Układu Warszawskiego na zachód Europy oraz pokazuje, jak ok. pół miliona polskich żołnierzy miało być wykorzystanych do inwazji na Niemcy Zachodnie, Danię, Holandię i Belgię na rozkaz Kremla.

 

 

 

 

 

W West Point Andrzej Duda jako pierwszy polski prezydent wygłosił wykład dla kadetów tej Akademii Wojskowej. Dotyczył on wspólnej historii polsko-amerykańskiej, opartej o biografię Tadeusza Kościuszki, ale także współczesnych wyzwań bezpieczeństwa międzynarodowego i konieczności utrzymania współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie bezpieczeństwa globalnego

 

- Dzisiaj amerykańskie przywództwo jest tak potrzebne, jak było w czasie dwóch wojen światowych i podczas zimnej wojny – mówił Andrzej Duda do kadetów. Wskazał na Rosję jako kraj, który nie pomaga rozwiązać światowych kryzysów, za to „eksportuje polityczną korupcję”.

 

Zobacz także: Wykład dla kadetów Akademii Wojskowej West Point [PL/ENG] - Dla mnie i dla moich rodaków największym zmartwieniem jest jednak nasze wschodnie sąsiedztwo. Mam na myśli Rosję, która złamała normy międzynarodowe i dokonała inwazji na swoich dwóch sąsiadów, Gruzję i Ukrainę – mówił prezydent. - Rosję, która stara się podważyć europejską jedność, dokłada wszelkich starań, by odzyskać swoje dawne strefy wpływu. Rosję, która nie pomaga w znalezieniu rozwiązania kryzysów światowych i eksportuje polityczną korupcję – podkreślił.

 

Zaznaczył, że przy wschodniej granicy Polski odbywają się właśnie rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad 2017. - Są one kontynuowane bez szacunku dla regulacji międzynarodowych. Nie jest tajemnicą, że w manewrach tych bierze udział o wiele więcej żołnierzy niż deklarowane 12,7 tys. – mówił. CZYTAJ WIĘCEJ PL >>  ENGLISH VERSION >> 

(PAP/Inf. własna)

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.